Informacje
 • Notatki z '72 inspiracją dla nowej sondy. Zbadają jedną z tajemnic Księżyca

  05-09-2013 11:33 Naukowcy chcą się jak najwięcej dowiedzieć o księżycowej atmosferze

  Poświata w kształcie korony - czerwona, łuna światła na horyzoncie - niebieski, silny rozbłysk jaki zainteresował naukowców

  NASA

  Gdy podczas szóstej misji na Księżyc załoga odnotowała tajemnicze błyski na horyzoncie, naukowcy przecierali zdumione oczy. Okazało się, że Srebrny Glob może mieć atmosferę, co przeczyło wszystkim poprzednim ustaleniom. Teraz NASA postanowiła wysłać sondę, której jedynym zadaniem będzie dokładne jej zbadanie.

  Sonda nazwana Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) dostarczy globalnych pomiarów gęstości i składu chemicznego egzosfery Księżyca.

  Pomiary gazu i pyłu będą prowadzone jednocześnie z sondą ARTEMIS (Acceleration, Reconnection and Turbulence, and Electrodynamic of Moon's Interaction with the Sun). Uzupełniające pomiary wykona też instrument LAMP (Lyman-Alpha Mapping Project) na sondzie LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).

  Tajemnicze błyski

  Inspiracją do badań były tajemnicze błyski, które zauważył astronauta Eugene Cernan, jedenasty człowiek, który stanął na Księżycu. Błyski zaobserwowane podczas misji Apollo 17 udowodniły, że nasz satelita posiada atmosferę, ktorej istnienie było podważane.

  Badania dostarczą informacji na temat pochodzenia i ewolucji substancji lotnych na Księżycu. Dostarczą tym samym wiedzy na temat fundamentalnych procesów zachodzących w rozrzedzonej egzosferze słabo związanej z powierzchnią.

  Dobry materiał

  Księżyc jest dobrym celem do takich badań. Istniejące próbki i zbierane dane pozwalają na ścisłe określenie właściwości zewnętrznej warstwy jego powierzchni.

  Jak do tej pory ustalono, gazowa atmosfera Księżyca występuje do wysokości około 50 km. Jest najgęstsza podczas wschodu Słońca w obszarze równikowym. Jest wytwarzana przez regolit, czyli warstwy zwietrzałej skały i pyłu, oraz pył międzyplanetarny, nanoszony przez wiatr słoneczny.

  Za uwalnianie substancji z regolitu odpowiedzialne są reakcje chemiczne, zmiany temperatury, które na powierzchni Księżyca właśnie z powodu braku atmosfery są bardziej gwałtowne, i w pewnym stopniu procesy wewnętrzne. Ich dynamika jest ściśle zależna od rozpatrywanej substancji oraz od czynników zewnętrznych, takich jak częstość zderzeń z meteoroidami, właściwości plazmy w otoczeniu i oświetlenie słoneczne.

  Będą szukać nowych pierwiastków

  Obserwacje wykonane w 1972 r. podczas misji Apollo 17 oraz przez obserwatoria naziemne pozwoliły jak dotąd na zidentyfikowanie tylko kilku pierwiastków w egzosferze Księżyca - helu, potasu, sodu, argonu i rubidu.

  Jeśli nawet część składu egzosfery jest odbiciem składu regolitu, należy spodziewać się znalezienia wielu innych pierwiastków. LADEE ma umożliwić ich zidentyfikowanie.

  Sprawdzą nowe idee

  Zebrane dane mogą mieć też pewne znaczenie podczas planowania misji bezzałogowych i załogowych w przyszłości, zwłaszcza w projektowaniu instrumentów astronomicznych przeznaczonych do umieszczenia na Księżycu.

  Misja umożliwi naukowcom przetestowanie kilku istotnych celów inżynieryjnych. Naukowcy sprawdzą system komunikacji laserowej, pozwalającej na szybki przesył danych z orbity Księżyca. Przetestują w praktyce nową konstrukcję niewielkiego i taniego statku kosmicznego, do zastosowań na orbicie Ziemi i badań planetarnych. Naukowcy przetestują także zdolności rakiety Minotaur 5 do wynoszenia sond planetarnych.

 • Manotek
  Jesteś kretynem.
  ~Ziewam /2013-09-08 17:59
 • Start
  Tak jak z ziemi tylko mieli do pokonania znacznie mniejsze g
  ~Sernik /2013-09-06 00:47
 • Nigdy czlowiek nie wrucił z Księżyca
  Mogli polecieć,mogli dolecieć i wylądować ,ale wystartować rakietą powrotną z Księżyca ,jak? Wystartowali ,dajmy nato że się udało wystartować z Księżyca i co dalej,jak połączyć się ze statkiem powrotnym ??? Wiele lat po tym wyczynie ,kosmonałuci mieli problemy z dokowaniem na orbicie.To są fakty.Bajki były wcześniej i dużo ludzi dało się nabrać.
  ~manotek /2013-09-05 22:00
 • dowód...proszę bardzo!
  Jeśli byli to dlaczego Obama jeszcze nie dawno stwierdził, ze aby wzowic loty na ksiezyc potrzeba 20 lat na uruchomienie projektu podobnego do Apollo? Za dużo jest nie wiadomych...Poczekajcie na Chinczykow - oni za chwile - 10 lat - tam dotra i zdemaskuja USA.
  ~Iniemamocny /2013-09-05 21:36
 • do Ewa
  Widzę, że kochasz teorie spiskowe
  ~ala /2013-09-05 21:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...