Informacje
 • Projekt IceBridge: Antarktyda na mapie 3D

  23-08-2013 14:50 Lotnicy zrobią zdjęcia, które naukowcy złożą w trójwymiarową mapę
   Projekt IceBridge: Antarktyda na mapie 3D

  Obszary, które zostaną zbadane z powietrza

  NASA

  Cztery amerykańskie instytucje połączyły siły, by stworzyć mapę 3D wiecznie zmrożonych krain. IceBridge to rewolucyjny projekt, który umożliwi lepsze poznanie obszarów, o których wciąż niewiele wiadomo.

  IceBridge to projekt, w który zaangażowały się: NASA, NSF (National Science Foundation) ASC (Antarctic Service Contract) i Siły Lotnicze Gwardii Narodowej. Zdjęcia Antarktydy, jakie wykonują wojskowi podczas lotów, są analizowane i układane przez naukowców w trójwymiarową mapę.

  Kolejne wyzwanie

  Mapa ułatwi w przyszłości eksplorację wiecznie skutych lodem terenów, na których jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Projekt trwa już sześć lat, i dotychczas utworzono mapę Arktyki. Tej jesieni rozpocznie się kolejny etap - zespół pilotów wojskowych i naukowców przeniósł się na Antarktydę.

  - Antarktyda to ogromny obszar, który wciąż stanowi wyzwanie dla naukowców - podkreśla Tom Wagner, naukowiec w programie doryczącym kriosfery ziemskiej w siedzibie NASA w Waszyngtonie - Wciąz wiemy o niej bardzo niewiele, ponieważ nie wszędzie możemy dotrzeć - zaznacza.

  Jako przykład naukowcy podają Lodowiec Szelfowy Rossa - największy lodowiec tego typu, o rozmiarach bliskich Hiszpanii, będący jednocześnie najmniej poznanym rejonem Antarktydy. Naukowcy i wojskowi od tego obszaru pragną rozpocząć dalsze tworzenie mapy.

  Sprawdzian kompetencji

  - To sprawdzian kompetencji - podkreślają naukowcy. - Jeśli zdołamy stworzyć tak szczegółowe mapy własnej planety, mamy dużą szansę na powodzenie w podobnym projekcie dotyczącym topografii innych planet - zapewniają.

 • Thule jest na Grenlandii, a to Arktyka, a nie Antarktyda
  zdjecie dobre, ale nie zwiazane z trescia informacji
  ~ajkc /2013-08-26 09:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...