Informacje
 • Suchy szampon, grzebień i ręcznik. Tak astronautka myje włosy

  11-07-2013 17:37 Karen Nyberg przebywa na ISS od półtpora miesiąca

  Jeśli wybierasz się w kosmos, lepiej zetnij włosy - radzi astronautka Karen Nyberg, która od 28 maja 2013 roku mieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Relacjonując codzienne życie na orbicie, Amerykanka idzie w ślady emerytowanego komandora Chrisa Hadfielda.

  Nyberg przyleciała na ISS statkiem Sojuz półtora miesiąca temu z dwójką innych astronautów: Rosjaninem Fiodorem Jurczichinem i Włochem Lucą Parmitiano. Ekipa należy do Ekspedycji 36., czyli 36 zmiany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Śladem Chrisa Hadfielda, który zyskał globalną popularność filmując zwykłe czynności wykonywane w kosmosie, podąża nowa zmiana na ISS. Filmy publikuje także Luca Parmitiano.

  Mycie włosów w kosmosie

  Nyberg postanowiła odpowiedzieć na pytania Ziemian.

  - Wielu ludzi pyta mnie, jak myję włosy w kosmosie, pomyślałam, że pokażę wam, jak to robię - mówi Nyberg i przystępuje do dzieła. - Zobaczmy. Potrzebuję torebki z ciepłą wodą, buteleczkę suchego szamponu, ręcznik i grzebień.

  Nyberg rozpoczyna od nałożenia niewielkiej ilości wody na skórę głowy. Niektóre kropelki płynu uciekają do góry. - Staram się złapać ich jak najwięcej - mówi astronautka. Potem nakłada szampon, szczotkuje włosy do góry i wyciera do sucha. - Teraz moje włosy wysychają, paruje z nich woda. Woda pojawi się w powietrzu, wychwyci ją klimatyzacja. Potem system przetwarzania wody zamieni ją na wodę pitną - wyjaśniła Nyberg.

  Kobieta na ISS

  Karen Lujean Nyberg jest inżynierem i amerykańską astronautką NASA. Pochodzi z Vining w Minnesocie i jest żoną astronauty Douglasa Hurleya, mają syna. Jej hobby to bieganie, szycie, rysowanie, malowanie, gra na pianinie i spędzanie czasu z rodziną.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...