Informacje
 • Sepsa zabija młode bociany

  11-07-2013 16:23 Zimna i mokra wiosna zwiększyła zachorowalność wśród ptaków

  Bociany w Lubuskiem padały

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24

  Młode bociany zaczęły padać na sepsę - wynika z śledztwa przeprowadzonego przez ornitologów, które miało wyjaśnić przyczynę wysokiej śmiertelności wśród małych bocianów w woj. lubuskim.

  - Najprawdopodobniejszą przyczyną jest specyficzne nałożenie się warunków atmosferycznych - powiedział Krzysztof Gajda z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie. - Młode zostały osłabione przez zbyt długie opady deszczu. To wszystko spowodowało, że młody organizm został zainfekowany grzybem. Zaczęły padać na sepsę.

  Padało i było zimno

  Ornitolog wyjaśnił, że na długotrwałe opady nałożyła się także niższa niż zwykle temperatura powietrza. To również osłabiło bociany. Gajda dodał, że im więcej młodych w gnieździe i im są one większe, tym trudniej dorosłym bocianom ogrzać pisklęta. - To także zwiększa śmiertelność - wyjaśnił.

  Zwykle każdego roku do Afryki z Kłopotu odlatuje 30 dorosłych osobników, które tutaj się urodziły. W tym roku pozostało ich zaledwie 11. Jak powiedział ornitolog, ta liczba może jeszcze się zmniejszyć.

  - Przed nami etap nauki latania. Nie zapominajmy, że na tym etapie również dochodzi do tego typu nieszczęść. Młode, ucząc się latać, są narażone są na uderzenia w słupy czy innego typu przedmioty - mówił Gajda.

  Można im pomóc

  Ornitolodzy twierdzą, że bocianom może pomóc każdy z nas. Można montować specjalne platformy, na których dorosłe osobniki założą gniazda lub izolować ich gniazda od drutów.

  CZYTAJ: Fatalna pogoda zabiła nawet 80 procent młodych bocianów

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...