Informacje
 • Odchody dżdżownic skrywają tajemnice zmian klimatu

  11-07-2013 18:30 Ciekawe badania brytyjskich naukowców

  - Nawet odchody mogą odgrywać ważną rolę w przewidywaniu zmian klimatu - mówi prof. Mark Hodson z University of York, który badał odchody dżdżownic. Wynika z nich, że można z nich odczytać, jakie zmiany klimatyczne zachodziły na przestrzeni tysięcy lat.

  Połączony zespół naukowców z University of York i University of Reading odkrył, że znajdujące się w odchodach dżdżownic lub ich skamieniałościach drobne granulki kalcytu odgrywają ważną rolę w prognozowaniu warunków termicznych na Ziemi. Bowiem w zależności od temperatury nieco zmienia się wewnętrzna struktura tego minerału. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Geochimica et Cosmochimica Acta".

  Odchody idealnym wskaźnikiem termicznym?

  Naukowcy przeprowadzili badania, które polegały na przechowywaniu pierścienic w różnych temperaturach. Następnie zanalizowali kalcyt znajdujący się w próbkach odchodów dżdżownic. Na ich podstawie stwierdzono, że minerał znajdujący się w odchodach różni się w zależności od tego, w jakiej temperaturze przebywała dana dżdżownica.

  W ten sposób doszli do wniosku, że granulki kalcytu są idealnym obrazem warunków termicznych podczas życia danego zwierzęcia. Dzięki nim naukowcy mogą prześledzić zmiany klimatu Ziemi w ciągu tysięcy lat.

  Spojrzenie w przeszłość

  Na skamieniałych odchodach pierścienic przeprowadzone zostały testy izotopowe, w których monitorowano ruch i temperaturę cząstek kalcytu. Tym badaniem naukowcy potwierdzili, że każda z granulek jest "oznaczona" przez temperaturę.

  - Istnieje wiele sprzecznych teorii na temat tego, dlaczego dżdżownice produkują kalcytowe granulki. Dotąd te cząsteczki postrzegane były jako biologiczna ciekawostka, a nie element, który może prognozować zmiany klimatyczne. Jak jednak widać, nasze badania pokazują, że nawet odchody mogą odgrywać ważną rolę w przewidywaniu zmian klimatu - powiedział uczestnik badań, prof. Mark Hodson z University of York.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...