Informacje
 • "Zalecana ewakuacja". Sztorm z Portoryko przemierza Morze Karaibskie

  10-07-2013 08:00 Mieszkańcy Haiti, Kuby i Dominikany przygotowują się na uderzenie

  Na południe od Portoryko przechodzi sztorm tropikalny Chantal, który dziś ma uderzyć w Haiti, alarmuje amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami. Władze zagrożonych wysp ostrzegają mieszkańców przed powodziami, osunięciami terenu i zalecają ewakuację na wyższe tereny.

  "Sztorm tropikalny Chantal przechodzi przez Atlantyk w pobliżu południowych wybrzeży Portoryko" - brzmiał komunikat Krajowego Centrum Huraganów w Miami. Synoptycy prognozują, że w środę dotrze nad Haiti, a w czwartek - wschodnią Kubę i południowowschodnie oraz środkowe Bahamy.

  Zalecana ewakuacja

  Władze Portoryko oraz Dominikany ostrzegły mieszkańców przed możliwymi powodziami i osunięciami ziemi. Mieszkańcom zaleca się ewakuację na wyżej położone tereny.

  Sztorm wymusił już zmiany w rozkładach rejsów wielkich statków wycieczkowych. Sztorm przemierza Morze Karaibskie i porusza się w kierunku północno-wschodnim.

  Jak podało NHC, Chantal znajdował się 345 kilometrów na południe od stolicy Portoryko, San Juan i około 530 kilometrów na południowy-wschód od stolicy Dominikany, Santo Domingo. Towarzyszące mu wiatry osiągają prędkość około 95 km/h. Prawdopodobnie nad Hispaniolą osiągnie siłę huraganu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....