Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Dom runął w kilka sekund. Przygniótł mężczyznę

  10-07-2013 18:45 Potężne osunięcia ziemi i powodzie w Chinach

  Trzypiętrowy budynek runął w jednej chwili pod naporem wód powodziowych, grzebiąc znajdującego się na jego balkonie mężczyznę. To jedna z 40 ofiar śmiertelnych osunięć ziemi i powodzi w chińskiej prowincji Syczuan. Choć maleją szanse na wydobycie żywych osób spod zwałów błota, ratownicy wciąż przeszukują teren z psami tropiącymi.

  W ostatnim czasie większość terytorium Chin, w tym stolicę kraju Pekin, nawiedziły ulewne deszcze i burze. Najgorzej jest w prowincji Syczuan w centrum kraju, gdzie w porze deszczowej często dochodzi do osunięć gruntu.

  Wody jest tak dużo, że podmywa grunt, przez co walą się niektóre budynki. W mieście Shifang na terenie tej prowincji, gdzie od poniedziałku spadło około 500 l deszczu na metr kwadratowy, zawalił się trzypiętrowy budynek biurowy jednej z fabryk. Mężczyzna, który stał na balkonie, nie przeżył katastrofy.

  Setki tysięcy poszkodowanych

  Od niedzieli wskutek powodzi w tej prowincji ucierpiało około 360 tys. ludzi. W środę lawina błota, jaka zeszła po ulewnych deszczach w mieście Dujiangyan zabiła co najmniej 30 osób. Silny prąd błotnistej wody równał z ziemią duże budynki, dosłownie zmywając je z fundamentów.

  Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych osunięć ziemi i powodzi doszła już do 40, ale może jeszcze wzrosnąć. W wielu miejscach wciąż utrzymują się silne opady. Ratownicy nadal prowadzą akcje ratunkowe.

  Walące się domy, odcięte wioski

  W jednej z wsi w powiecie Suijiang w leżącej na południowym zachodzie kraju prowincji Yunnan zawaliły się dwa domy. Zginęło w nich troje dzieci. Osunięcie ziemi zablokowało też jedyną drogę dojazdową do tego powiatu. W zwałach błota utknęło wiele samochodów.

  W powiecie Niangniangba leżącym w prowincji Gansu na północnym zachodzie kraju, powódź sprawiła, że 30 tys. osób z 11 wiosek jest pozbawionych wody pitnej. Woda uszkodziła 170 domów. Ten rejon również jest nękany przez osunięcia ziemi, ale nieco słabsze niż w innych miejscach kraju. Według lokalnych włądz ewakuowanych zostało 600 osób.


 • Do ~DTcz
  To może w USA mają robić takie domy jak w Polsce żeby jeszcze więcej było ofiar śmiertelnych?
  ~Miszcz /2013-07-10 20:35
 • Wycięte lasy na górskich zboczach
  .. i mamy efekty.
  ~Pit /2013-07-10 15:35
 • Jakość..
  Taką jakość materiałów tam mają... Typowo Chińską. Jak w Ameryce papierowe domki i byle tornado i kamień na kamieniu nie zostaje... U nas To bardziej wytrzymałe jakoś wszystko wygląda... Nawet 'wielkie płyty' :)
  ~DTcz /2013-07-10 15:24
 • :(
  straszny film. Współczuję.
  ~Yup /2013-07-10 14:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...