Informacje
 • Dym, popiół i wstrząsy. Groźny El Popo

  09-07-2013 12:51 Zobacz nagranie z powietrza dymiącego krateru wulkanu

  El Popo nie przestaje straszyć. Unoszący się rano nad kraterem słup dymu i gazów miał 3 km, a nocą zarejestrowano dwa wulkaniczne wstrząsy. Służby monitorują "dymiącą górę" dzień i noc, oprócz danych o jej aktywności publikują też nagrania z niesamowitymi widokami.

  We wnętrzu Popocatepetla cały czas zachodzą intensywne procesy wulkaniczne. Dowodem na to są wydobywające się z krateru dym, pył i popiół.  Unoszą się nad masywem, przypominając o znaczeniu jego indiańskiej nazwy ("Popocatepetl" oznacza "dymiącą górę").

  Zadrżała ziemia

  Jak poinformowało meksykańskie Centrum Zapobiegania Katastrofom, w ciągu ostatniej doby w rejonie masywu doszło do dwóch wulkanicznych trzęsień ziemi. Takie wstrząsy to rodzaj zjawisk sejsmicznych, wiążący się z gwałtownymi erupcjami wulkanów lub zapadaniem się stropów opróżnianych komór magmowych.

  Centrum zarejestrowało także serie mikrowstrząsów związanych z ruchami magmy. Nocą zaobserwowano także rozżarzone fragmenty wyrzucane z krateru. We wtorek rano z wierzchołka El Popo unosiła się wysoka na 3 km kolumna pary, gazów i popiołu.

  Monitorują z powietrza

  Służby monitorują wulkan nie tylko sporządzając różne pomiary aktywności, ale także odbywając lotnicze patrole w rejonie masywu. Właśnie z tych oblotów pochodzą robiące największe wrażenie zdjęcia i nagrania El Popo.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...