Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Nawet 40 st. C w Hiszpanii. "Po to przyjechaliśmy"

  05-07-2013 06:35 Fala upałów na Półwyspie Iberyjskim

  Połączone siły atlantyckiego wyżu i gorącego afrykańskiego powietrza od wielu dni gwarantują wyśmienitą i upalną aurę na Półwyspie Iberyjskim. Mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii dzielnie znoszą nawet 40-stopniowe upały, uzbrojenie w kapelusze, parasolki przeciwsłoneczne i wachlarze. Natomiast turyści z chłodnej północy kontynentu są taką pogodą po prostu zachwyceni.

  Napędzany gorącym wiatrem znad Sahary upał zdominował już 15 hiszpańskich prowincji. W niektórych regionach już od dwóch tygodni jest bardzo gorąco, a od tego czasu wzrosły temperatury w kolejnych miejscach.

  Według Hiszpańskiej  Agencji Meteorologicznej w piątek w Sewilli termometry pokażą nawet 40 st. C. Podobnie ma być m. in. w Kordobie czy Caceres. Madryt ma odnotować 37 st. C.

  Wachlarze, parasolki, woda

  Na ulicach hiszpańskiej stolicy widać, że mieszkańcy umieją sobie radzić w takich warunkach. Wychodząc na rozżarzone powietrze i palące słońce, pamiętają o kapeluszach, ciemnych okularach i przeciwsłonecznych parasolkach. Obowiązkowymi atrybutami są też butelki wody mineralnej oraz puszki i kubki z innymi orzeźwiającymi napojami. Ci, którzy przysiądą, żeby odpocząć przy kawiarnianym stoliku, mogą liczyć na cień parasola i chłodny powiew z wentylatora.

  Można też spotkać podekscytowanych aurą przechodniów. To najczęściej turyści z północnej Europy, w której w ostatnim czasie prawdziwie wakacyjnej aury było jak na lekarstwo. - Właśnie po to przyjechaliśmy - stwierdził brytyjski student Steve, wyjaśniając, że to pogoda o niebo lepsza od tej, jaką zostawiał, wyjeżdżając z rodzinnej Walii.

  Z mostu do rzeki

  Hiszpańska  Agencja Meteorologiczna prognozuje, że fala upałów utrzyma się przez kolejne dni, a w poniedziałek może nastąpić kulminacja wysokich temperatur. Zaznacza też, że takie upały podwyższają ryzyko wystąpienia pożarów lasów na terenach Galicji, Andaluzji i Wysp Kanaryjskich. Dla tych obszarów wydała ostrzeżenia pożarowe.

  Bardzo gorąco jest również w sąsiedniej Portugali. Na południu kraju temperatury sięgają 35 st. C. Nawet na nieco chłodniejszej północy i tak są bliskie 30 st. C. Mieszkańcy chłodzą się, jak mogą. W Porto jednym ze sposobów na orzeźwienie - praktykowanym zwłaszcza przez młode osoby - okazały się skoki z mostu Don Luis na rzece Douro.

 • Wybieram sie
  do Praia da Barra... zobacz Live Beach Cam
  ~Student /2013-07-06 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...