Informacje
 • Krok milowy do europejskiego statku kosmicznego. Już potrafi lądować

  23-06-2013 19:33 "Pride" ma być gotowy w 2018 roku

  Na zdj. wydobycie makiety. Na filmie - symulacja lotu planowanego na 2014 rok

  ESA/CIRA

  Europejscy specjaliści od Kosmosu chcą własnego wehikułu, który będzie w stanie wrócić na Ziemię po locie ponad atmosferę ziemską. Mają już za sobą test technologii, jakie w nim zastosują. Pomyślne zakończenie nazwali "krokiem milowym".

  Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, w skrócie ESA) szykuje się do wysłania w przestrzeń kosmiczną nadającego się do ponownego użytku statku kosmicznego. "Pride", bo tak ma nazywać się pojazd, który jeszcze nie powstał, dokona tego w 2018 roku. Oczywiście jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

  Krok milowy już za ESA

  Na razie ESA jest na etapie testowania technologii, jakie zostaną zastosowane w wehikule. Jej członkowie przyznają, że mają za sobą krok milowy.

  Do testów ESA używa tzw. IXV (ang. Intermediate eXperimental Vehicle), na którym testuje rozwiązania techniczne, jakie zostaną zastosowane w "Pride". Eksperymentalny pojazd kosmiczny w środę został wyrzucony z unoszącego się nieco ponad 3 km nad Morzem Śródziemnym helikoptera. Tak jak zaplanowano, IXV wylądował na wodach nieopodal Sardynii. To oznaczało, że działa zarówno zastosowany w nim system obsługi, jak i spadochron.

  IXV wyleci za rok

  Jak przyznają sami członkowie ESA, pomyślny wynik testu sprawia, że agencja w sierpniu przyszłego roku wyśle w Kosmos kolejnego IXV, dzięki któremu będzie możliwe stworzenie "Pride'a".

  IXV ma wystartować z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Rakieta Vega wyniesie go na wysokość 320 km, następnie wehikuł odłączy się i sam doleci do wysokości 430 km. Jego kolejnym zadaniem będzie powrót do atmosfery ziemskiej, który ma postępować z prędkością 7,5 km/s. Ostatnim wyzwaniem dla IXV będzie bezpieczne lądowanie na Pacyfiku.

 • Smieci.
  Ciekawe kto potem pozbiera te wszystkie smieci?Pewnie woly.
  ~inkognito /2013-06-25 01:00
 • strata kasy
  to tylko nieco nowocześniej wyglądajaca kapsuła, która spada na spadochronie, w przeciwieństwie do wahadłowców, które same lądowały
  ~QQ2 /2013-06-24 13:29
 • Ja bym do tego statku...
  Ja bym do tego statku...
  Linka holownicza...
  Podpial jeden budynek z Wiejskiej :)
  ~shadow_82 /2013-06-24 03:09
 • Oby tak dalej
  Europa potrzebuje wiecej informacji na temat tego projektu.
  ~Paddy /2013-06-23 20:27
 • Ciekawe rozwiązanie stateczników lotu ślizgowego.
  Nie znam się na tym ale wydaje mi się, że rozwiązanie korygujące lot ślizgowy jest nowatorskie i chyba promy kosmiczne tego nie miały. Trzymam kciuki za pomyślne doprowadzenie projektu do końca.
  ~StenAK /2013-06-23 20:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...