Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Śmiertelne żniwo Orlej Perci. "Nie zamkniemy tego szlaku"

  20-06-2013 16:00 W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób
  Śmiertelne żniwo Orlej Perci. "Nie zamkniemy tego szlaku"

  Orla Perć uchodzi za najniebezpieczniejszy szlak w najwyższych górach w Polsce

  Fot. Jerzy Opioła/Wikipedia CC BY SA

  To najniebezpieczniejszy szlak w polskich Tatrach. W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. Tym razem już na rozpoczęcie sezonu góra okazała się zbyt dużym wyzwaniem dla jednego z turystów. Jego wyprawa skończyła się tragicznie. TPN zdaje sobie sprawę z tego jak trudny jest szlak, ale ograniczenia dostępu do niego nawet nie rozważa.

  – Nie przewidujemy ograniczenia udostępniania tego szlaku – informuje Zbigniew Krzan, zastępca dyrektora TPN. – Chyba, że wpłynie do nas wniosek w tej sprawie. Wtedy będziemy rozważać tę sytuację. Póki co, nie planujemy zmian – dodaje.

  Ponad 100 ofiar Orlej Perci

  Od momentu powstania szlaku, na początku XX wieku, na Orlej Perci śmierć poniosło ponad 100 osób. W tamtym roku zginęło tam 5 turystów. – Nie będziemy zamykać Orlej Perci, bo musielibyśmy zamknąć też inne niebezpieczne szlaki. Nagle się okaże, że powinniśmy zamknąć Giewont. Nie zamkniemy całych Tatr. Na niejednym skrzyżowaniu na jezdni jest bardziej niebezpiecznie – przekonuje Krzan.

  "Ludzie są wolni, niech kierują się rozsądkiem"

  - Ludzie są wolni i mogą robić, co chcą – tłumaczy. - Niby dlaczego mamy wprowadzić ograniczenia? To szlak z tradycją historyczną – mówi. I dodaje, że nie zamierza póki co tej tradycji zmieniać.

  TPN jako zarządca szlaków w Tatrach w każdym możliwym miejscu zamieszcza informacje o tym, jak należy się zachować na górskich trasach, o niebezpieczeństwach na szlakach, o trudnościach w górach, a także o warunkach pogodowych. – Takie informacje można znaleźć w mieście w Zakopanem, przy wejściu na szlaki, w schroniskach, a także w Internecie – wylicza Krzan. Informuje też, że TOPR na bieżąca serwisuje zabezpieczenia na szlakach, takie jak łańcuchy czy drabinki.

  Na własną odpowiedzialność

  W 2006 r. po śmiertelnym wypadku na Orlej Perci 20-latki z Miechowa powstała społeczna inicjatywa, aby zamknąć dla turystów ten najtrudniejszy w Polsce szlak wysokogórski. Pod apelem do Tatrzańskiego Parku Narodowego w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób. Władze TPN uważają jednak, że szlak powinien pozostać otwarty, a każdy planując wycieczkę wysokogórską powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie może napotkać.

  - Jeśli ktoś idzie Orlą Percią, trzeba być bardzo pewnym siebie, żeby - pomimo widocznych trudności - decydować się iść dalej – kwituje Krzan.

 • a może...
  Może Drogi pozamykać? Na taki pomysł nikt nie wpadnie, no a przecież na nich ginie więcej osób dziennie niż na Orlej przez cały rok! Rozum do głowy!
  ~Pozdro /2013-06-21 09:36
 • Orla Perć
  Zafundować wycieczkę szlakiem Orlej Perci politykom z PO. Zobaczymy ilu z nich wróci w jednym kawałku. Zobaczą jak to jest balansować na krawędzi.
  ~xxx /2013-06-20 17:42
 • zakazy
  Pewnie - wszytskiego zakazac. Przeciez ja wiem lepiej co dla innych dobre....wrrrrr
  ~Olo /2013-06-20 17:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...