Informacje
 • Łaba przerwała wały przeciwpowodziowe. Paraliż kolei na zachód od Berlina

  10-06-2013 21:22 Powódź we wschodnich Niemczech sparaliżowała komunikację kolejową

  Choć poziom wody w Łabie w nocy zaczął powoli się obniżać, rzeka nadal jest groźna. Na przyjęcie fali kulminacyjnej przygotowują się kolejne miasta położone nad Łabą. Fala powodziowa przesuwa się na północ w kierunku Brandenburgii i Dolnej Saksonii. W miejscowości Fischbeck przerwała wał przeciwpowodziowy, co sparaliżowało komunikację kolejową pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

  W Brandenburgii w miejscowości Fischbeck, leżącej 160 km na zachód od Berlina, przerwany został wał przeciwpowodziowy, jak donosiła Alicja Rucińska, reporterka TVN24. - To spowodowało utrudnienia w ruchu pociągów, m.in. między Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem - opowiadała reporterka. - Deutsche Bahn podaje, że opóźnienia na tych trasach mogą dochodzić do trzech godzin - dodała.

  Wittenberga solidarnie walczy z wodą

  Trudna sytuacja panuje w Wittenberdze, która także znajduje się w Brandenburgii. Tam poziom wody w Łabie jest bardzo wysoki, a zacznie opadać - i to powoli - dopiero nocą. Mieszkańcy miasta, częściowo podtopionego, pomagają sobie nawzajem.

  - Wielu ludzi jest pomocnych, panuje ogromna solidarność. Teraz możemy tylko mieć nadzieję, że poziom wody już więcej nie wzrośnie, a na dodatek zacznie szybko spadać, tak, żeby w tym pięknym małym mieście znów było tak, jak dawniej - mówił Knut Diete, właściciel restauracji nad Łabą w Wittenberdze.

  Magdeburg w coraz lepszej sytuacji

  Wcześniej fala powodziowa przechodziła przez Magdeburg, jednak wody rzeki już zaczęły tam opadać.

  - Dzisiaj o poranku widzieliśmy na wodowskazie, że to jest już 7,19 m - informowała Rucińska. Miasto jest jednak silnie zniszczczone, szczególnie prawobrzeżna część Magdeburga.

  Osłabione wały

  W niedzielę Łaba w Magdeburgu miała poziom 7,46 m. To o ponad 5 m więcej niż zwykle i o ponad 70 cm więcej, niż podczas powodzi z 2002 roku.

  Rucińska podkreśliła, że chociaż sytuacja wydaje się lepsza, nie można powiedzieć, że zagrożenie całkowicie minęło. - Cały czas ten poziom wody jest wyższy o 5 m od tego, który jest w Magdeburgu na co dzień. Cały czas te wały przeciwpowodziowe muszą wytrzymywać duży napór wody, no i niestety nie wytrzymują w niektórych miejscach - powiedziała.

  Nocne ewakuacje

  W nocy woda przerywała wały w kilku miejscach w okolicach miasta. - W nocy trzeba było ewakuować kolejne 1200 osób - relacjonowała Rucińska.

  Wcześniej ewakuowano około 23 tys. osób. W wielu miejscach woda przelewała się przez obwałowania. Podtopionych zostało kilka dzielnic Magdeburga.

  Na tych obszarach czuwają strażacy i służby. Wypompowują wodę ze studzienek i kontrolują stan wałów. Do pomocy wciąż zgłaszają się mieszkańcy, którzy organizują się m.in. przez internet.

  Grozili wysadzeniem wałów

  Ratownicy przez cały dzień walczyli o dzielnice Magdeburga - Rothensee, gdzie znajduje się wielka sieć transformatorowa. Poczucie zagrożenia pogłębiała sprawa listów z pogróżkami wysłanych do niemieckich gazet. Ktoś grozi w nich zamachami terrorystycznymi i wysadzeniem wałów na Łabie.

  Fala kulminacyjna ma długość niemal 40 km, dlatego minie jeszcze kilka dni, zanim sytuacja w mieście wróci do normy. Nie wiadomo jednak, czy rozmiękczone wały przeciwpowodziowe wytrzymają tak długo.

 • powodz
  tylko niemcy kase maja a w polsce to sejm sie liczy a powodziana dadza big many 6 tys zl hahahahahaha ale pomagaja jaaaaaaaaaaaa
  ~powodz /2013-06-10 22:49
 • Przeginacie z reklamami
  Reklamy są dłuższe niż filmik
  ~A_4 /2013-06-10 22:01
 • Nadzieja
  Mam nadzieje że będzie teraz cieplej ,bedą mogli robić pożądki też pamiętam rok 1997 było ciepło wrocek i szło ku lepszemu.Życze im z całego serca pogody na dworze jak i w duchu pomimo nieszczęscia.
  ~Jola /2013-06-10 21:26
 • ...
  Czy dalej uważacie, że powodzie to tylko u nas niszczą domy i to wszystko wina Tuska?
  ~mar /2013-06-10 21:04
 • współczuje
  Boże co za dramat! pamiętam powódź z 1997 r. jakby to było wczoraj, nikomu nie życzę takiej katastrofy! co się dzieje z tą pogodą w Europie?
  ~Viola /2013-06-10 19:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...