Informacje
 • Tornada, a potem burza tropikalna. Tak Andrea uderzył we Florydę

  07-06-2013 09:17 Pierwsza burza w tym sezonie w Zatoce Meksykańskiej

  Pierwsza w tym sezonie burza tropikalna "Andrea" na Atlantyku uderzyła w miasto Tampa na Florydzie. W mieście padał intensywny deszcz i wiał wiatr z prędkością prawie 100 km/h. Nikt nie zginął, ani nikt nie został ranny.

  Wcześniej przez Florydę w okolicy Tampy przeszły dwa tornada. Według prognoz w piątek ma tam spaść kolejne 20 cm deszczu.

  W nocy w czwartek na międzynarodowe lotnisko w Tampie spadło ponad 10 litrów wody na metr kwadratowy, co ustanowiło rekord dnia. Ponad 5 tys. gospodarstw domowych w rejonie zostało bez prądu, w większości w hrabstwie Pinellas. W samej Tampie bez energii elektrycznej musiało się obejść ponad 700 domostw.

  Wiatr pustoszy miasta

  W Hrabstwie Hillsborough tornado uderzyło w centrum Sun City ok. godz. 3.50 lokalnego czasu, zrywając linie energetyczne i łamiąc konary drzew. Wiatr w wirze osiągał prędkość prawie 130 km/h.

  Silny wiatr porwał dach ze schroniska dla zwierząt w Clearwater. W tym czasie w budynku znajdowało się ok. 20 psów i czyszczący ich klatki wolontariusze. Żadne ze zwierząt nie zostało ranne.

  Z powodu burzy dwie szkoły zmieniły miejsce uroczystej ceremonii rozdania dyplomów w szkołach w hrabstwach Pinellas, Lakewood i Countryside. St. Petersburg High przeniosła uroczystość z czwartkowego wieczoru na piątek. Z kolei ceremonia w Seminole Hihg School została odwołana.

  Przejdzie przez Wschodnie Wybrzeże

  W ciągu kilku godzin pierwsza burze tropikalna w sezonie 2013 dotrze do północnej części Florydy. Potem ruszy w kierunku północno-wschodnim w kierunku Wschodniego Wybrzeża. Według prognoz, dotrze tam w sobotę.

  Andrea będzie trwać przez kilka dni, niosąc ulewne deszcze, sztormy i wichury. Eksperci z National Hurricane Center przewidują, że swoim zasięgiem obejmie stany Georgia, Południową i Północną Karolinę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...