Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Idzie na nas tornado!". Trąba powietrzna w okolicach Sieradza

  31-05-2013 16:49 Mieszkańcy liczą straty po nawałnicy

  Trąby powietrzne nad Polską

  Kontakt 24/Alvinek

  Powalone drzewa wyrwane wraz z korzeniami, zerwane dachy, zniszczone budynki i samochody - to bilans strat po trąbach powietrznych które przeszły przez powiat sieradzki. Choć nawałnica nie trwała długo, zapisała się na długo w pamięci poszkodowanych mieszkańców.

  Trąba powietrzna, która utworzyła się w czwartek po południu w okolicach miejscowości Stoczki (pow. sieradzki, woj. łódzkie), powaliła na drogę kilkanaście drzew o średnicy nawet do 1,5 metra. "Matko boska! Tornado idzie na nas" - słychać na nagraniu internauty @Tomasz F, pokazującym moment tworzenia się trąby powietrznej. Również w woj. małopolskim wirujący lej przeszedł przez trzy miejscowości, gdzie zrywał dachy, powalał drzewa i niszczył budynki.

  Trąba powietrzna przeszła nad lasem i przecięła drogę w okolicach miejscowości Stoczki. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne sprawiły, że strażacy mieli pełne ręce roboty.

  - Pierwsze wezwanie otrzymaliśmy od kierowców około godziny 17:50. Drzewa powalone przez trąbę powietrzną blokowały drogę wojewódzką nr 480 - powiedział nam w piątek rano st. kpt. Jarosław Wasylik, rzecznik straży pożarnej w Sieradzu. Jak dodał, po pierwszym zgłoszeniu telefon dyżurny straży nie przestawał dzwonić.

  - Przez prawie trzy godziny 18 strażaków usuwało z drogi kilkanaście wielkich drzew - powiedział rzecznik.

  Strażacy pracowali bez chwili wytchnienia

  W czwartek strażacy byli wzywani do interwencji w sumie 42 razy. Nad zabezpieczeniem terenu oraz usuwaniem skutków po przejściu nawałnicy na terenie powiatu pracowało około 250 strażaków.

  - W miejscowości Kobylniki strażacy pomagali w ewakuacji zwierząt z obory, która była zalewana przez wodę. Zwierzęta przeniesiono do wyżej położonych budynków - relacjonował strażak. Natomiast w miejscowości Świnice Kaliskie wichura zerwała dach z domu.

  - Woda zalewała budynki i ich piwnice, ulice, drogi pod wiaduktami. Silny wiatr powalał drzewa, które niszczyły linie energetyczne, powalał słupy, zrywał dachy - wyliczał rzecznik. Jak dodał, strażacy pracowali bez przerwy, z jednej interwencji jechali od razu do kolejnej.

  Dopiero po 1.00 w nocy w piątek strażacy zakończyli działania w na terenie powiatu.

  Wirujący żywioł zniszczył trzy miejscowości

  Do podobnego zjawiska pogodowego doszło również w województwie małopolskim, gdzie trąba powietrzna przeszła przez trzy miejscowości: Śmiłowice, Gruszów i Pławowice.

  Strażacy byli wzywani do interwencji na terenie powiatu łącznie 65 razy. Trąba powietrzna przeszła przez teren, gdzie stały domy mieszkalne i budynki mieszkalne, więc skala zniszczeń jest ogromna.

  Jak powiedział w rozmowie z Kontaktem 24 st. kpt. Zbigniew Kwinta, zastępca dowódcy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach, pierwsze wezwanie do interwencji dyżurny przyjął w czwartek około godziny 15. Trąba powietrzna przeszła od Śmiłowic do Pawłowic.

  Mieszkańcy liczą straty

  - W miejscowości Gruszów wiatr zerwał dachy z czterech domów i siedmiu budynków gospodarczych. Dodatkowo zniszczył kompletnie dwie stodoły i uszkodził cztery samochody - wylicza strażak - Natomiast w Śmiłowicach trąba powietrzna zerwała dachy z czterech domów, 14 budynków gospodarczych, dwa zabudowania zawaliły się całkowicie. Uszkodzonych zostało pięć samochodów- mówił dalej Kwinta.

  Jak dodał strażak, dodatkowo w miejscowości Gruszów wiatr zniszczył dach zabytkowego dworku.

  - O powalonych drzewach już nawet nie wspomnę. Były ich setki - relacjonował Kwinta - Zostały również zerwane linie energetyczne oraz telefoniczne - dodał.

  Strażacy w powiedziecie proszowickim pracowali przy usuwaniu skutków po nawałnicy do godziny 23. Po krótkiej przerwie strażacy, od około 3 nad ranem ponownie byli wzywani do kolejnych interwencji. - Ciągle napływają nowe zgłoszenie - poinformował nas zastępca dowódcy straży z Proszowic.


 • Trąba powietrzna
  Zanim trąba powietrzna doszła do Śmiłowic spustoszyła Świniary, które znajdują się po drugiej stronie Wisły.
  ~halo /2013-05-31 20:29
 • eee tam...
  większe tornado to ja mam po fasolce
  ~toner /2013-05-31 19:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...