Informacje
 • Szympansy emocjonalnie reagują na złe wybory. Zupełnie jak hazardziści i maklerzy

  30-05-2013 08:06 Potrafią podejmować ryzyko, ale też frustrują się konsekwencjami swoich decyzji
  Szympansy emocjonalnie reagują na złe wybory. Zupełnie jak hazardziści i maklerzy

  Szympansy, pod względem okazywania emocji, przypominają ludzi

  Shutterstock

  Tak samo jak ludzie, szympansy, a także blisko z nimi spokrewnione bonobo, nie tylko podejmują ryzyko, lecz także emocjonalnie reagują na konsekwencje własnych decyzji - albo wpadają w szał, albo poddają się histerii. Zwłaszcza kiedy podjęte ryzyko nie daje spodziewanej korzyści. Bardzo przypominają w tym hazardzistów i maklerów.

  "Psychologowie i ekonomiści twierdzą, że emocje mają duży wpływ na kształt decyzji, jakie podejmują ludzie, choćby oszczędzając pieniądze czy też inwestując. Nie było jednak wiadomo, czy podobne procesy pojawiają się też u zwierząt, kiedy podejmują one decyzje odnośnie tak ważnych dla nich zasobów jak pożywienie" - zauważa na łamach portalu "PLoS One" Alexandra Rosati z Yale University, która postanowiła zbadać te kwestię, przyglądając się szympansom i bonobo z rezerwatów Afryki.

  Zły wybór = frustracja

  Rosati stawiała obserwowane małpy przed dwojakiego rodzaju problemami. Zwierzęta musiały decydować, czy dostać szybko małą przekąskę, czy może większą, na którą jednak trzeba chwilę poczekać. Innym razem mogły wybrać pomiędzy wariantem bezpiecznym, czyli niewielką gwarantowaną przekąską a opcją ryzykowną, która mogła oznaczać zarówno smakołyk, jak i produkt nielubiany.

  W czasie badania szympansy okazywały się nieco bardziej cierpliwe, chętniej niż bonobo podejmowały też ryzyko. Małpy z obu gatunków przejawiały wyraźne emocjonalne reakcje na konsekwencje swojego wyboru. Kiedy prowadził je do sytuacji niezbyt korzystnej, małpy z obu gatunków na różne sposoby wyrażały swoją frustrację - wydymając wargi, po małpiemu lamentując, drapiąc się ze zdenerwowania i uderzając w ziemię rękami, co w języku małpich gestów oznacza gniew.

  Szybka zmiana strategii

  Kiedy zadanie wymagało podjęcia wyboru i ryzyka, małpy - orientując się, że właśnie "przegrały" - próbowały jeszcze szybko zmieniać strategię. Robiły tak jednak tylko wtedy, kiedy podjęte przed chwilą ryzyko okazywało się nieopłacalne.

  Zdaniem autorów badania, przejawiając takie reakcje emocjonalne związane ze skutkami swoich decyzji małpy wykazują podobieństwo z ludźmi.

 • DO rządzących
  Ina pewno są mądrzejsze od naszych rządzących Polską
  ~karol /2013-05-30 20:20
 • nikt nie lubi straty, nawet małpa
  ależ to nic dziwnego, przecież mają podobne do ludzi mózgi ukształtowane w podobnych warunkach bytowych tj Afryka

  wychowajmy od małego kota i psa, obaj rozpoznają właściciela chociaż to różne gatunki ! teraz wspólny mianownik do którego adaptował się ich mózg to właściciel...
  ~papuzka /2013-05-30 19:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...