Informacje
 • NOAA: Huragany będą tworzyć się częściej. Do tego przybiorą na sile

  24-05-2013 18:16 Synoptycy prognozują nawet jedenaście huraganów na ten rok
  NOAA: Huragany będą tworzyć się częściej. Do tego przybiorą na sile

  Huragany mają tworzyć się częściej

  W tym roku nad Atlantykiem będzie więcej huraganów i będą one gwałtowne - ostrzegają amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według nich, powstanie od 13 do 20 burz tropikalnych, z których 7-11 przekształci się w huragany.

  Od trzech do sześciu huraganów osiągnie co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że towarzyszące im wiatry będą wiały z prędkością co najmniej 170 km na godzinę - przewidują synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie.

  NOAA prognozuje huragany

  Do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych przyczyni się kilka czynników, m.in. wyższe niż zazwyczaj temperatury w rejonie Atlantyku i Morza Karaibskiego, słabszy tzw. uskok wiatru, który powstrzymuje rozwój burzy, oraz sprzyjający tworzeniu się wichur kierunek wiatrów znad Afryki - wyjaśnił jeden z czołowych synoptyków NOAA Gerry Bell.

  Przeciętnie w sezonie huraganów w basenie Atlantyku powstaje 12 burz tropikalnych i sześć huraganów, w tym trzy silne.

  Coraz aktywniej

  Ubiegłoroczny sezon huraganów był trzeci w historii pomiarów pod względem aktywności. Powstało wówczas 19 burz, z których 10 przekształciło się w huragany. Jeden z nich, Sandy, przeszedł nad stanem New Jersey, na północnym wschodzie USA, gdzie spowodował szkody szacowane na ok. 50 miliardów dolarów.

  Prognozom NOAA bacznie przyglądają się eksperci z branży energetycznej. Meksyk, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest duże, zaopatrza USA w ok. 20 proc. ropy naftowej. Kolejne 30 proc. produkowane jest na wschodnim wybrzeżu, które też pozostaje w dość aktywnej strefie.

  Sześciomiesięczny sezon huraganów rozpoczyna się 1 czerwca, a jego szczyt przypada na okres między połową sierpnia a październikiem.

 • barany!!! nie robcie z ludzi idiotów
  szukają usprawiedliwienia dla geoinzynierii!!! a HAARP to co?? co jest w stanie zrobić HAARP to byście sie zdziwili!!!! manipuluja pogoda to sie pozniej usprawiedliwiaja!!! pooglądajcie na yt tematu haarp!!! albo geoengineering
  ~rolska /2013-05-24 23:51
 • Czy ta
  NOAA to firma panstwowa z zony dolarowej.
  ~Grosik /2013-05-24 19:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...