Informacje
 • "Synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą"

  05-05-2013 10:23 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  Nagranie z 23 kwietnia, o którym wspomina "Fakt"

  TVN24

  W niedzielę dowiedziałam się o artykule zamieszczonym w "Fakcie" pod tytułem: "Majówkowe kłamstwo. Co mówiła Omenaa o pogodzie?"

  "Miało być tak pięknie. 30 stopni, krótki rękawek i grill za miastem. A co nas spotkało? Deszcz, niskie ciśnienie i szarzyzna. Krótko mówiąc: majówka do bani! Kto jest temu winien? Kto nas przeprosi?" - pisano.

  Też jestem rozczarowana pogodą, ale według prognoz nie miało być pięknie, a zmiennie. Nikt nie obiecywał lata. 30 st. Celsjusza było na południowym wschodzie kraju - zgodnie z prognozami. Stąd zresztą grad i gwałtowne burze w tym rejonie. Ostrzeżenia też były.

  Dwa tygodnie przed majówką sama mówiłam w TVN24, że wariant ciepły na majówkę to wersja optymistyczna, a sprawdzalność tego ciepłego wariantu wynosi 50 proc. Kto winien jest majówce do bani - Pan Bóg, że nie spełnił naszych oczekiwań?

  "Zacieraliśmy ręce, słysząc jeszcze kilka dni temu prognozy pogody. No nareszcie będzie ciepło! - myśleliśmy. - W środę, pierwszego maja, nawet do 30 stopni - obwieszczała znana pogodynka Omenaa Mensah. I co? 1 maja, owszem, było ok. 30 stopni, ale tylko w niektórych miejscach na południu Polski. Reszta kraju czuje się oszukana! A już szczególnie ci, którzy niesieni optymizmem zakupili nowe kostiumy kąpielowe i ruszyli z rodzinami nad morze" - pisano dalej.

  O tym, że będzie gorąco na południowym wschodzie mówiliśmy - sama dużo wcześniej zrobiłam mapę schematyczną tego, jak będzie, na której wyznaczyłam trzy strefy odczuwalnej temperatury i wyraźnie podkreśliłam, że nad morzem będzie zimno, z odczuwalną temperaturą nawet 5 st. C. Jeśli ktoś kupił kostium i liczył na kąpiel w Bałtyku, to jest niespełna rozumu, a synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą.

  Na prezentowanej powyżej grafice (nie podano w "Fakcie" z jakiego dnia pochodziła) wyraźnie widać, że 1 maja temperatura maksymalna ma wynieść od 13 do 30 st. C. Więc gdzieś musiało być zimno, gdzieś musiało być tych 13 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ale niewielu słucha uważnie prognoz.

 • Naciągane to trochę..
  Gdyby, ktoś powiedzial w tej prognozie .. "kochani, 30 C bedzie na 5 % kraju, na reszcie bedzie antarktyda" - nikt nie kwestionowalby tej prognozy. Padaja jednak zdania o "apogeum upalow" jest wiec to bardzo nieprecyzyjna i ogolna prognoza. Wygloszona w tonie .. bedzie cieplo , czasami burzowo. Tak niestety nie bylo i nie ma co zaklinac rzeczywistosci :) pozdrawiam serdecznie
  ~tk74 /2013-05-05 11:39
 • co głupiemu po rozumie
  jak ma go nie tam gdzie trzeba. Jeśli ktoś koniecznie wmawiał sobie, że będzie pięknie to potem najlepiej złożyć na synoptyków. A przecież zawsze jest mówione"prognozujemy" Czy tak cięzko zrozumieć, że natura się rządzi swoimi prawami?!
  ~piszanka /2013-05-05 11:38
 • To prognoza z tygodniowym wyprzedzeniem
  ...miała prawo się niesprawdzić.
  ~karola /2013-05-05 11:31
 • Do nienormalnych.
  I dobrze, że w końcu ktoś ich "pocisnął". To, że w majówkę w centrum i nad morzem będzie zimno wiedziałem już od dawna i kierowałem się nawet TVN'em. Sat24 wszystko ładnie przedstawił w prognozach "temperaturowych" - trzeba najpierw nauczyć się obsługiwać takich portali. Poza tym, czego chcieć więcej ? Żyjemy w Polsce i jest to normalne. Jak 30 C, to gorącą i chcą zimę, jak jest zima, to znowu problem, bo zimno i chcą lato. Normalka. Pogoda może zmienić się w każdej chwili, a w naszej strefie wiara w 2 dni do przodu to już powoli staje się bezsensowne, bo tak jest i nikt tutaj nie jest winny. Więc zastanówcie się, a jak macie problemy do prezenterów-co ma prezenter do tego ? Brak słów. Kolejna sprawa, jeżeli kolejny raz zaczniecie wypisywać bezsensowne komentarze, zastanówcie się 4 razy, czy jest warto, bo to nie jest tak, że ktoś wprowadził w błąd, tylko zmienił się kierunek wiatru - 1 czynnik z 1 miliona. Kariera czeka, ciekawe co Wy będziecie tworzyć na mapach, chyba znaczek FB, że dzisiaj można spokojnie korzystać, bo nie wiem co będzie za pogoda.
  ~DamianW /2013-05-05 11:27
 • oszustwo
  celowo tak zrobili żeby polacy nakupili grili kiełbasy i piwa chamstwo i złodziejstwo w biały dzień
  ~hdgc /2013-05-05 10:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...