Informacje
 • "Synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą"

  05-05-2013 10:23 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  Nagranie z 23 kwietnia, o którym wspomina "Fakt"

  TVN24

  W niedzielę dowiedziałam się o artykule zamieszczonym w "Fakcie" pod tytułem: "Majówkowe kłamstwo. Co mówiła Omenaa o pogodzie?"

  "Miało być tak pięknie. 30 stopni, krótki rękawek i grill za miastem. A co nas spotkało? Deszcz, niskie ciśnienie i szarzyzna. Krótko mówiąc: majówka do bani! Kto jest temu winien? Kto nas przeprosi?" - pisano.

  Też jestem rozczarowana pogodą, ale według prognoz nie miało być pięknie, a zmiennie. Nikt nie obiecywał lata. 30 st. Celsjusza było na południowym wschodzie kraju - zgodnie z prognozami. Stąd zresztą grad i gwałtowne burze w tym rejonie. Ostrzeżenia też były.

  Dwa tygodnie przed majówką sama mówiłam w TVN24, że wariant ciepły na majówkę to wersja optymistyczna, a sprawdzalność tego ciepłego wariantu wynosi 50 proc. Kto winien jest majówce do bani - Pan Bóg, że nie spełnił naszych oczekiwań?

  "Zacieraliśmy ręce, słysząc jeszcze kilka dni temu prognozy pogody. No nareszcie będzie ciepło! - myśleliśmy. - W środę, pierwszego maja, nawet do 30 stopni - obwieszczała znana pogodynka Omenaa Mensah. I co? 1 maja, owszem, było ok. 30 stopni, ale tylko w niektórych miejscach na południu Polski. Reszta kraju czuje się oszukana! A już szczególnie ci, którzy niesieni optymizmem zakupili nowe kostiumy kąpielowe i ruszyli z rodzinami nad morze" - pisano dalej.

  O tym, że będzie gorąco na południowym wschodzie mówiliśmy - sama dużo wcześniej zrobiłam mapę schematyczną tego, jak będzie, na której wyznaczyłam trzy strefy odczuwalnej temperatury i wyraźnie podkreśliłam, że nad morzem będzie zimno, z odczuwalną temperaturą nawet 5 st. C. Jeśli ktoś kupił kostium i liczył na kąpiel w Bałtyku, to jest niespełna rozumu, a synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą.

  Na prezentowanej powyżej grafice (nie podano w "Fakcie" z jakiego dnia pochodziła) wyraźnie widać, że 1 maja temperatura maksymalna ma wynieść od 13 do 30 st. C. Więc gdzieś musiało być zimno, gdzieś musiało być tych 13 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ale niewielu słucha uważnie prognoz.

 • Juz sie tak nieudolnie nie tlumaczcie. Gdzie mieliscie te 30?
  Juz sie tak nieudolnie nie tlumaczcie. Gdzie mieliscie te 30st.? W najcieplejszym dniu w najcieplejszym miejscu w Rzeszowie, dnia 29 kwietnia bylo 24 stopni C. I w zadnym innym dniu, w zadnym innym miejscu Polski nie bylo cieplej. A tak naprawde to bylo duzo ponizej 20 stopni C. Bo przewaznie 12-15 w najcieplejszych miejscach.
  ~Piotr /2013-05-05 18:38
 • Niebyło nawet 10st C ! ! Okolice Ząbkowic Śl.
  1maja nie było nawet 10st C, było w najcieplejszym momencie 9stC, oglądałem prognoży na dni następne i znowu pokazywali w tym rejonie 17-19 a temperatura faktycznie nie przekroczyła 10!! Cieszyłbym się, jakby było chociaż 13-14stC CO TO ZA PROGNOZY? Na następny dzień nawet nie potrafią z grubsza przewidzieć?
  ~jerry /2013-05-05 18:32
 • Mieszkam w Beskidzie Niskim
  i u nas było ciepło nieraz nawet do 26C i burze, ale dopiero 3 maja i to od razu 3.
  ~look7 /2013-05-05 17:27
 • Niestety Wasze prognozy są nieczytelne! Przez prezenterów!
  Pani Arleto, jeżeli ktoś słucha prognozę, to chce też bardzo dobrze widzieć grafikę, a niestety podczas wielu Waszych prognoz, prezenterka/prezenter "skacze" na środku ekranu zasłaniając grafikę i robiąc z tego prognozę nieczytelną. W związku z tym ja wolę sobie wejść w zakładkę mapy i tam dobrze obejrzeć grafik, bo mam komfort, że żaden prezenter mi jej nie zasłoni. W PROGNOZIE POGODY ZNACZNIE WAŻNIEJSZA JEST MAPA, A NIE PREZENTER!.
  ~MarcinPNRataje /2013-05-05 17:19
 • g
  g
  ~ggdd /2013-05-05 17:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...