Informacje
 • "Synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą"

  05-05-2013 10:23 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek

  Nagranie z 23 kwietnia, o którym wspomina "Fakt"

  TVN24

  W niedzielę dowiedziałam się o artykule zamieszczonym w "Fakcie" pod tytułem: "Majówkowe kłamstwo. Co mówiła Omenaa o pogodzie?"

  "Miało być tak pięknie. 30 stopni, krótki rękawek i grill za miastem. A co nas spotkało? Deszcz, niskie ciśnienie i szarzyzna. Krótko mówiąc: majówka do bani! Kto jest temu winien? Kto nas przeprosi?" - pisano.

  Też jestem rozczarowana pogodą, ale według prognoz nie miało być pięknie, a zmiennie. Nikt nie obiecywał lata. 30 st. Celsjusza było na południowym wschodzie kraju - zgodnie z prognozami. Stąd zresztą grad i gwałtowne burze w tym rejonie. Ostrzeżenia też były.

  Dwa tygodnie przed majówką sama mówiłam w TVN24, że wariant ciepły na majówkę to wersja optymistyczna, a sprawdzalność tego ciepłego wariantu wynosi 50 proc. Kto winien jest majówce do bani - Pan Bóg, że nie spełnił naszych oczekiwań?

  "Zacieraliśmy ręce, słysząc jeszcze kilka dni temu prognozy pogody. No nareszcie będzie ciepło! - myśleliśmy. - W środę, pierwszego maja, nawet do 30 stopni - obwieszczała znana pogodynka Omenaa Mensah. I co? 1 maja, owszem, było ok. 30 stopni, ale tylko w niektórych miejscach na południu Polski. Reszta kraju czuje się oszukana! A już szczególnie ci, którzy niesieni optymizmem zakupili nowe kostiumy kąpielowe i ruszyli z rodzinami nad morze" - pisano dalej.

  O tym, że będzie gorąco na południowym wschodzie mówiliśmy - sama dużo wcześniej zrobiłam mapę schematyczną tego, jak będzie, na której wyznaczyłam trzy strefy odczuwalnej temperatury i wyraźnie podkreśliłam, że nad morzem będzie zimno, z odczuwalną temperaturą nawet 5 st. C. Jeśli ktoś kupił kostium i liczył na kąpiel w Bałtyku, to jest niespełna rozumu, a synoptycy za czyjąś głupotę przepraszać nie mogą.

  Na prezentowanej powyżej grafice (nie podano w "Fakcie" z jakiego dnia pochodziła) wyraźnie widać, że 1 maja temperatura maksymalna ma wynieść od 13 do 30 st. C. Więc gdzieś musiało być zimno, gdzieś musiało być tych 13 st. C w najcieplejszym momencie dnia. Ale niewielu słucha uważnie prognoz.

 • Opinia majowa
  Szkoda tylko że większość tych widzów wymagających dokształcenia ma zdanie, że pogoda w serwisie się niesprawdza. Może trzeba było by inaczej zaprezentować ludziom prognozę?? Tak by dotrzeć do większości?? Załosne jest to, że nikt tego nie słucha a tak naprawdę to dla nas to wszystko i my ogladając te reklamy przed prognoza nakręcamy serwis. Najwidoczniej twórcom nie zależy na opiniach. Ja oglądając prognozę rozumiem że ma być piękna pogoda...
  ~Zibi /2013-05-06 07:20
 • Było 30°C u mnie. Południowo-wschodni kraniec Polski.
  Ludzie, nauczcie się czytać ze zrozumieniem prognozy. Poza tym proponuję sprawdzić znaczenie słowa "prognoza". Jeśli podany jest przedział 10-30°C to znaczy, że gdzieś będzie 10° a gdzieś 30° a nie tak, że każdy bierze sobie wymarzoną temperaturę i dziwi się potem, że u niego w ogródku tyle nie ma. Prognoza się sprawdziła. U mnie było 30°C a u mojej rodziny w przeciwnej części kraju było 10°C! Znakomita część widzów prognoz pogody wymaga dokształcenia ... To żałosne. Powinniście się wstydzić, wszyscy wy którzy nie rozumieją prognozy pogody. Żal mi was.
  ~mhm /2013-05-06 01:20
 • Majówka
  Zawsze będzie ten ktoś niezadowolony , a pogoda zrobiła psikusa i wiekszość naszego kraju było zlane deszczem.
  Ja z pod Wrocławia pojechałem na północ nad nasze morze i jestem zadowolony z pogody. Oglądałem pogodę i prawie wszystko się sprawdziło jednego dnia miało przelotnie padać , ale nie padało. Było słonecznie i umiarkowana temperatura , w sobotę sie nawet opalałem i zamoczyłem stopy w Bałtyku i jest dobrze.
  Niestety nie można mieć pretensji do prezenterów ponieważ z dnia na dzień nie zawsze się uda przewidzieć a co dopiero np. na 2-wa tygodnie wcześniej.
  Pozdrawiam wszystkich zadowolonych z majówkowego odpoczynku.
  ~Grzes /2013-05-05 21:52
 • pogoda
  Ogladam wasze prognozy, są problemy z sprawdzalnościa, czytelnością. Niech mi ktoś wytłumaczy jak prognoza może wynosić 13-30 St??? jest to niedorzeczne. Prognozujecie czy wróżycie?? 13 st to ziimnoo a 30 st to bbardzo ciepło. To progoza mowi nam co?? Będzie pięknie tego dnia czy nie.. Szczerze nie wiem jak się mam do tego odnieść. Planować weekend w kurtce czy podkoszulku. No ale jeśli ktoś chce się później wykręcać od odpowiedzialności to przecież czy tego dnia będzie zimno czy ciepło przecież prognoza była trafna.
  ~karol /2013-05-05 20:37
 • Taka ich prognoza jak wróżenie z fusów.
  A ja się zastanawiam, jak oni sobie oceniają "SPRAWDZALNOŚĆ POGODY"? Podali, że sprawdzalność na weekend majowy temp 80% a opady jakoś powyżej 90% ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  Jak to rozumieć? Patrząc na to co się działo ich sprawdzalność to najwyżej 20%. Jedyne czym się tak naprawdę wykazali to partactwem. A jeżeli komuś prognoza się sprawdzała w 80% to ewentualnie na POLSACIE. Tam prognozowali takie niskie temp i intensywne opady. Po tej nauczce na pewno więcej nie obejrzę ich prognoz- przerzucam się na POLSAT. Sami zawalili.
  ~megi /2013-05-05 20:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...