Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 18°C 11°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • "To odkrycie życia". Jest jak borsuk ze skrzydłami

  10-04-2013 20:57 Naukowcy stworzyli dla niego nowy rodzaj
  "To odkrycie życia". Jest jak borsuk ze skrzydłami

  Nietoperz jak borsuk

  DeeAnn Reeder, University of Bucknell.

  W chwili, kiedy go zobaczyłam, wiedziałam, że to odkrycie życia - powiedziała biolog DeeAnn Reeder o niezwykłym okazie nietoperza, który spotkała podczas badań w Sudanie Południowym. Zwierzę ma niezwykłe czarno-białe umaszczenie, przez które przypomina miniaturowego borsuka ze skrzydłami. Jest tak niezwykły, że trzeba było dla niego stworzyć nowy rodzaj.

  - Moją uwagę na nietoperza zwrócił jego uderzająco piękny, wyraźny wzór plam i pasków. To niezwykłe zwierzę, jakiego nigdy przedtem nie widziałam - opowiada o odkryciu profesor DeeAnn Reeder, biolog współpracująca z amerykańskim Uniwersytetem Bucknell.

  Razem z Adrianem Garside'em z Międzynarodowego Programu Fauny i Flory (FFI) i specjalistami z Ministerstwa Ochrony Przyrody i Turystyki Południowego Sudanu brała udział w badaniach terenowych i realizacji zadań ochronnych w rezerwacie Bangangai Game na terenie Południowego Sudanu.

  Podobny do okazu z Konga

  Po powrocie do USA Reeder ustaliła, że znaleziony przez nią nietoperz był taki sam, jak okaz odkryty w 1939 r.na terenie Konga, sklasyfikowany jako gatunek Glauconycteris superba należący do rodzaju Glauconycteris. Zarówno ona, jak i jej koledzy uważali jednak, że nie pasuje on do innych przedstawicieli rodzaju Glauconycteris.

  - Po wnikliwej analizie jest jasne, że nie należy do rodzaju, w jakim był klasyfikowany dotychczas. Cechy jego czaski i skrzydeł, rozmiar, uszy - dosłownie wszystko nie pasuje - wyjaśniła Reeds. - Jest tak wyjątkowy, że trzeba było stworzyć nowy rodzaj - podkreśliła.

  Zmienili klasyfikację

  W artykule w czasopiśmie "ZooKeys", który opublikowała wspólnie z kolegami ze Smithsonian Institution i Islamskiego Uniwersytetu w Ugandzie przyporządkowali nowo odkrytego nietoperza do stworzonego własnie nowego rodzaju: Niumbaha.

  Nazwę tę zaczerpnęli z języka Zande, którym posługuje się plemię Azande z południowosudańskiego stanu Ekwatoria Zachodnia, gdzie odkryto unikalnego nietoperza. Oznacza ono "rzadki" lub "nietypowy". Zwierzę odkryte przez DeeAnn Reeder i jej współpracowników jest piątym kiedykolwiek znalezionym okazem tego rodzaju, pierwszym na terenie Sudanu Południowego.

  Naturalne skarby w młodym państwie

  - Dla mnie to znaczące odkrycie, bo zwraca uwagę na biologiczne znaczenie Południowego Sudanu i pokazuje, że ten nowy kraj ma jeszcze wiele cudów natury do odkrycia. Południowy Sudan jest krajem, który ma wiele do zaoferowania i ochrony - powiedział Matt Rice, dyrektor krajowego oddziału Międzynarodowego Programu Fauny i Flory w Południowym Sudanie - państwie, które powstało w 2011 r.

  - Nasze odkrycie tego nowego rodzaju nietoperza pokazuje, jak różnorodny jest ten rejon i jak wiele pracy pozostaje do zrobienia - skomentowała profesor Reeder. - Zrozumienie i ochrona bioróżnorodności jest decydująca pod wieloma względami. Wiedza o tym, jakie gatunki są obecne na danym obszarze pozwala na lepsze zarządzanie. Gdy gatunki giną, musza następować zmiany na poziomie ekosystemu - podkreśliła badaczka.

 • To chyba
  Shikaka?
  ~Juan /2013-04-11 10:45
 • odkrycie
  To jedno z najpiękniejszych stworzeń jakie widziałam - je cudowny.
  ~Yasha /2013-04-10 22:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....