Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 0°C -4°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Policja: Pogoda wymusza podwójną ostrożność

  01-04-2013 09:40 Jazda jest trudna, od piątku w 162 wypadkach zginęło 16 osób
  Policja: Pogoda wymusza podwójną ostrożność

  Od Wielkiego Piątku 162 wypadki drogowe

  Shutterstock

  Pogoda wymusza podwójną ostrożność - przypominają kierowcom policjanci, którzy apelują o rozwagę przed powrotami z wielkanocnych wyjazdów. Od piątku w 162 wypadkach na drogach zginęło 16 osób, a 232 zostały ranne. Zatrzymano 816 nietrzeźwych kierujących.

  Jak poinformował w poniedziałek nadkomisarz Robert Horosz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji, w miniony weekend najwięcej zabitych w wypadkach drogowych było w niedzielę. Życie straciło wówczas siedem osób. W sobotę zginęły cztery, a w piątek - pięć. Z kolei najwięcej wypadków i osób rannych odnotowano w Wielki Piątek. Aż 91 osób odniosło obrażenia w 70 wypadkach. W Wielkanoc było 86 rannych w 50 wypadkach, a w Wielką Sobotę - 55 osób w 42 tzw. zdarzeniach drogowych. W ciągu trzech ostatnich dni policjanci zatrzymali też 816 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej w sobotę, bo 307. W piątek było ich 279, a w niedzielę - 230.

  Rok temu podobnie

  Jeśli porównać statystyki, wielkanocny długi weekend pod względem bezpieczeństwa na drogach jest na razie podobny do ubiegłorocznego - było wówczas tylu samo zabitych, nieco więcej wypadków, ale za to mniej rannych. Ro temu znacznie więcej było natomiast tych, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli w 2012 roku na drogach doszło do 186 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 222 zostało rannych. Zatrzymano wtedy aż 1210 nietrzeźwych kierowców.

  Ze względu na pogodę zachowajmy szczególną ostrożność

  Przed powrotami z wielkanocnych wyjazdów policjanci apelują o zachowanie rozwagi i jazdę zgodnie z przepisami. - Pogoda wymusza podwójną ostrożność - powiedział Horosz. Nadkomisarz przypomniał, że przed wyruszeniem w drogę samochód powinien być sprawny technicznie, a kierowca - trzeźwy. - Ci, którzy pili wczoraj, powinni się zastanowić, czy na pewno to oni powinni prowadzić - powiedział Horosz.

  Policja radzi też, by nie czekać do ostatniej chwili z decyzją o wyjeździe m.in. ze względu na spodziewane korki. - Jeśli kierowcy będą zmęczeni, lepiej zatrzymać się na godzinę gdzieś na stacji benzynowej, wysiąść z samochodu, wziąć kilka głębokich oddechów, zrobić kilka przysiadów niż zacisnąć zęby i jechać na siłę, żeby tylko być szybciej w domu, bo nic dobrego z tego nie będzie - dodał Horosz.

  Zwiększona liczba patroli

  Od piątku jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów. Policjanci kontrolują m.in. prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość oraz na to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

  Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...