Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 23°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Bardzo złe wieści dla alergików. Pyłków dwukrotnie więcej w 2040

  10-11-2012 17:43 Szczyt sezonu przyjdzie kilka tygodni wcześniej
  Bardzo złe wieści dla alergików. Pyłków dwukrotnie więcej w 2040

  W 2040 roku pyłków w powietrzu ma być dwa razy wiecej

  Shutterstock

  Idą ciężkie czasy dla alergików. Jak wyliczyli amerykańscy badacze, ilość pyłków roślin w powietrzu już za kilkanaście lat znacząco się zwiększy. Na dodatek okres, w którym uczuleni będą cierpieć, z roku na roku będzie się zaczynał wcześniej.

  Dla wielu alergików rok 2012, który m.in. w USA uchodził za szczególnie ciężki, już niedługo może być tylko przyjemnym wspomnieniem. W 2040 roku, jak wyliczyli naukowcy z Rutgers University w New Brunswick w New Jersey, ma być nawet dwukrotnie gorzej.

  Nagły wzrost

  Z wyników badań, jakie stojący na czele zespołu alergolog Leonard Bielory przedstawił na Annual Scientific Meeting of the American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) wynika, że ilość pyłków roślin w powietrzu ma się w 2040 roku podwoić.

  - W niedalekiej przyszłości z powodu m.in. zmiany klimatu i działalności człowieka, która przyczynia się do wzrostu ilości dwutlenku węgla w atmosferze, uciążliwych dla alergików pyłków roślin będzie w powietrzu więcej - zapowiedział Bielory.

  Ponad 21 tys.

  Bielory i jego koledzy wyliczyli, że w 2000 roku średnie dobowe stężenie pyłków w metrze sześciennym powietrza wynosiło prawie 8,5 tysiąca ziaren. Z ich prognoz - przy tworzeniu których ważną rolę odgrywała analiza czynników pogodowych, takich jak zmieniająca się na przestrzeni lat wysokość temperatury i suma opadów - wynika, że w roku 2040 z kolei ma to być już 21,7 tys. ziaren.

  Zacznie się wcześniej

  Ponadto naukowcy zauważyli, że z roku na rok alergicy będą odczuwać dolegliwości coraz wcześniej. Podczas gdy w 2000 roku za początek pylenia roślin w USA przyjęto 14 kwietnia, a szczyt sezonu pylenia przypadał na 1 maja, w 2040 roku ów szczyt ma wypadać w okolicach 8 kwietnia.

 • W USA!
  W USA to nie w Polsce. U nas zima coraz dłuższa :D
  ~pat /2013-04-03 09:25
 • A co będzie w przyszłym roku
  Amerykański naukowcy są wspaniali. Wiedzą co będzie za 30 lat, natomiast nie wiedzą jak bedzie wyglądzało pylenie w przyszłym roku.
  ~bertsi /2012-11-10 21:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....