Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 9°C 1°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Gordon uderzył w Azory

  20-08-2012 12:42 To najsilniejszy huragan w ostatnich latach

  Najpotężniejszy w ostatnich latach huragan dotarł do Azorów. Wiejący z prędkością 170 km/h przyniósł zniszczenia głównie na wyspach Santa Maria i Sao Miguel we wschodniej części archipelagu.

  Huragan Gordon uderzył w Azory w poniedziałek rano. Silny wiatr, intensywne opady deszczu oraz kilkunastometrowe fale oceaniczne przyczyniły się do podtopienia wielu domostw. Podmuchy huraganowego wiatru powybijały też szyby w znacznej liczbie budynków i samochodów.

  "Najgorsze minęło"

  - Wydaje się, że najgorsze już minęło. Prędkość wiatru systematycznie maleje. Funkcjonariusze obrony cywilnej rozpoczęli już szacowanie zniszczeń na wyspach Santa Maria i Sao Miguel. Nie wydają się one jednak tak duże, jak pierwotnie się spodziewaliśmy - poinformował szef autonomicznego rządu Azorów Carlos Cesar.

  Od niedzielnego popołudnia na Azorach w stan pełnej gotowości postanowiono prawie 900 funkcjonariuszy obrony cywilnej. Zdaniem portugalskich synoptyków zbliżający się w kierunku zachodniego wybrzeża Europy huragan nie będzie groźny dla kontynentu. - Spodziewamy się, że w poniedziałek wieczorem Gordon osłabnie na Oceanie Atlantyckim - poinformował Pedro Mata z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.

  Potężny cyklon

  Gordon był najsilniejszym huraganem, jaki przeszedł w ostatnich latach przez Azory. Dotychczas za najpotężniejszy cyklon na archipelagu uznawano huragan z 2 listopada 1995 r. Najpoważniejsze straty odnotowano wówczas na wyspie Terceira.

  Położone ponad 1500 km na zachód od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego Azory składają się z dziewięciu wysp pochodzenia wulkanicznego. Mieszka na nich 250 tys. ludzi, w zdecydowanej większości Portugalczyków. Sao Miguel i Santa Maria zaliczają się do tzw. grupy wschodniej archipelagu.

 • gordon
  chyba nikt nie sprawdza pomyłek i tak piszą jak chcą że azory na spokojnym są he,he
  ~hasadfgg /2012-08-22 09:36
 • .....
  Chyba na Oceanie Atlantyckim ;)
  ~piter0202 /2012-08-20 14:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...