Informacje
 • Prokurator bada śmierć 11-latki. Dziewczynkę przygniotło drzewo

  06-08-2012 18:38 Tragiczna nawałnica nad woj. lubuskim przeszła w niedzielę

  Obóz harcerski zniszczony przez burzę

  TVN24

  Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na obozie harcerskim w woj. lubuskim, w którym zginęła 11-letnia dziewczynka. Namiot, w którym przebywała, przygniotło drzewo. Złamało się pod wpływem potężnej burzy jaka przeszła nad regionem.

  11-letnia harcerka zginęła w niedzielę przygnieciona przez drzewo, które złamało się podczas burzy w miejscowości Borowy Młyn w powiecie międzyrzeckim. Pomimo podjętej natychmiast akcji ratunkowej nie udało się uratować życia 11-latki.

  Ucieczka nad jezioro

  - Żeby wydobyć to maleństwo spod drzewa, trzeba było zrobić pod drzewem podkop, tak to wyglądało. To było bardzo duże drzewo - mówi Maciej Graczyk, ojciec trojga uczestników obozu.

  Burza nad obozowiskiem w lesie rozpętała się w niedzielę ok. godz. 16.30-16.45. Opiekunowie ewakuowali podopiecznych na pobliską plażę. - Kiedy kadra się zorientowała, że jest zagrożenie życia, i że trzeba się ewakuować, wydała rozkaz do ucieczki nad jezioro - dodaje Graczyk. Gdy wszyscy ewakuowani stanęli na plaży okazało się, że brakuje jednego z dzieci.

  - Drzewa, które się łamały, to nie były suche drzewa, tylko wielkie, duże, zdrowe sosny, także moim zdaniem nie było tu możliwości przewidzenia takiej sytuacji - mówi Leszek Masklak z wielkopolskiego oddziału ZHR-u.

  Przesłuchania prokuratury okręgowej

  - Na bieżąco przesłuchujemy osoby, które przebywały na obozie, w tym m.in. opiekunów oraz dzieci, które mieszkały z dziewczynką w namiocie. Chcemy ustalić, dlaczego została tam sama - powiedział rzecznik prokuratury okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim Dariusz Domarecki.

  Śledczy wyjaśniają, czy opieka nad dziećmi była sprawowana we właściwy sposób i dlaczego dziewczynka pozostała w namiocie, mimo ewakuacji pozostałych dzieci.

  Za narażenie podopiecznego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...