Informacje
 • Nad wodą gorąco, ale burze popsują plażowanie

  05-07-2012 21:37 Prognoza pogody dla kurortów mazurskich i nadmorskich

  W upale orzeźwienie przyniesie kąpiel w jeziorze

  TVN Meteo, fot. Shutterstock

  Gorąco nad Bałtykiem, upalnie na Mazurach - taka pogoda zadowoli osoby, które lubią połączenie wysokich temperatur i odpoczynku nad wodą. Muszą one jednak przygotować się na to, że plażowanie popsują burze i opady. Szczególnie po południu będą występować w obu regionach.

  Na Mazurach słoneczne okresy będą się przeplatać z czasem zachmurzenia, mocnych przelotnych opadów i burz. Synoptycy zapowiadają wyładowania, silny wiatr i lokalne gradobicia.

  W przeciwieństwie do dynamicznych zjawisk atmosferycznych temperatura będzie stabilna, jednolita dla całego regionu i bardzo wysoka. Termometry pokażą 31-32 st. C, ale trzeba pamiętać, że to wartości prognozowane dla miejsc zacienionych.

  Na słońcu sporo powyżej 30 stopni

  W takich warunkach lepiej nie spędzać długiego czasu na otwartym słońcu i wybierać miejsca częściowo zacienione. Podczas plażowania warto też pamiętać o ochronie głowy i zabezpieczeniu skóry odpowiednimi filtrami oraz zadbać o uzupełnianie płynów.

  Ci, którzy będą szukać orzeźwienia w jeziorach, nie przeżyją bardzo dużego szoku termicznego. Temperatura wody w większości ośrodków wyniesie 20 st. C, a w Mikołajkach i Rucianem 22 st. C. Wiatr powieje z południowego wschodu z prędkością 20-45 km/h, ale podczas burz jego porywy będą dużo silniejsze.

  Nad Bałtykiem też gorąco

  Podobnej pogody mogą się spodziewać wypoczywający nad morzem. Tam również silne słońce będzie występować na zmianę z zachmurzeniem, przelotnymi opadami i burzami, które mogą mieć gwałtowny przebieg.

  Będzie bardzo ciepło, ale nie aż tak upalnie jak nad jeziorami. Większość kurortów w cieniu odnotuje 25 st. C. Termometry w Helu, Pucku i Trójmieście pokażą 28 st. C, a w Krynicy morskiej 30 st. C. Na słońcu te wartości będą jeszcze wyższe.

  Temperatura wody wyniesie 17-18 st. C, a w Międzyzdrojach, Dziwnowie i Rewalu 20 st. C. Prędkość południowo-wschodniego wiatru wyniesie 20-35 st. C, ale podczas burz znacznie wzrośnie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...