Informacje
 • Bulterier czy smok? Topnieje coraz szybciej

  17-06-2012 15:25 Lód skuwa Zatokę Hudsona krócej z roku na rok
  Bulterier czy smok? Topnieje coraz szybciej

  Tak zatoka wyglądała w kwietniu 2012 roku

  NASA

  Bulterier albo Smok Szczęścia z "Niekończącej się opowieści" - takie kształty w satelitarnym zdjęciu skutej lodem Zatoki Hudsona dostrzegli nasi redaktorzy. Naukowcy alarmują, że okres, kiedy akwen wygląda tak malowniczo, może się znacznie skrócić.

  Lód, który zimą skuwa wody Zatoki Hudsona, zaczyna topnieć w maju, a do lipca często nie ma go tam już w ogóle. Podobnie, póki co, jest w tym roku, co widać na zdjęciach zatoki wykonanych przez znajdujący się na pokładzie należącego do NASA satelity Aqua spektroradiometr w kwietniu i w czerwcu.

  Na początku kwietnia 2012 roku śnieg i lód pokrywały niemal całą zatokę. Dwa miesiące później śnieg i lód w dużej mierze stopniały, a ich część wiatr i prądy przesunęły w inne regiony.

  Bullterier krócej widoczny

  Badacze obawiają się, że w następnych latach może być inaczej. Od lat 70-tych obserwują bowiem, że lód - za sprawą wzrostu temperatury - zaczyna topnieć coraz wcześniej.

  Ta tendencja jest najsilniejsza w zachodniej części Zatoki Hudsona. W przyszłości może zaowocować skróceniem czasu, w którym lód będzie ją pokrywał z dziewięciu do siedmiu tygodni. Ta zmiana, jak prognozują badacze, będzie najsilniejsza w południowo-wschodniej części zatoki.

  Koniecznie zobaczcie - mając na uwadze, że pierwsze dwa zdjęcia zostały odwrócone i północ widnieje po prawej - jak na przestrzeni dwóch miesięcy Zatoka Hudsona prezentowała się z kosmosu:

 • Ani bulterie ani smok
  to diabeł zapowiadający apokalipsę
  ~amen /2012-06-17 21:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...