Informacje
 • Polska nie chce jatki przy samej granicy

  16-06-2012 19:02 Odstrzał wilków i niedźwiedzi na Słowacji szkodzi ekosystemowi w Polsce
  Polska nie chce jatki przy samej granicy

  Wilki z pogranicza są odstrzeliwane na Słowacji

  Shutterstock

  Polacy oraz słowaccy ekolodzy chcą zakazania odstrzału wilków i niedźwiedzi, prowadzonego przy granicy z Polską przez naszych południowych sąsiadów. Zaproponowali słowackiemu rządowi utworzenie strefy ochronnej, w której polowania byłyby zakazane.

  Na Słowacji wydawane są pozwolenia na odstrzały wilków i niedźwiedzi, równiez tych żyjących przy granicy z Polską. Tylko w 2010 roku pozwolono tam na zabicie 80 niedźwiedzi w ramach tzw. polowań ochronnych i regulacyjnych. W Polsce nie wydaje się pozwoleń na odstrzały tych drapieżników, a jedynie płoszy je, np. strzelając do nich gumowymi kulami.

  Impuls ze Słowacji i Polski

  Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot mówi, że impulsem do rozpoczęcia rozmów na temat strefy wolnej od polowań na wilki i niedźwiedzie była skarga słowackich ekologów do Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia przez Słowację przepisów unijnych. Przyczynił się do tego także list polskiego wiceministra środowiska z prośbą o wstrzymanie odstrzałów wilków przy granicy z Polską. Ponadto władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wielokrotnie zwracały uwagę, że wydawanie przez Słowaków tak wielu pozwoleń na odstrzał tych zwierząt ma duży wpływ na ekosystem w Polsce.

  Strefa konieczna

  W polsko-słowackim spotkaniu, które odbyło w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego, uczestniczyli eksperci ds. ochrony dużych drapieżników, naukowcy, przedstawiciele administracji rządowej, służby ochrony przyrody oraz reprezentanci pozarządowych organizacji przyrodniczych zajmujących się ochroną dużych drapieżników.

  Zespół znawców uznał, że konieczne jest utworzenie strefy całkowicie wolnej od polowań wzdłuż całej polsko-słowackiej granicy. Dla wilka ma być to pas szerokości 23 km, dla niedźwiedzia - 10 km. Na spotkaniu postanowiono także, że w obszarze przygranicznym nawiązana zostanie ścisła polsko-słowacka współpraca dotycząca wymiany informacji i podejmowania wspólnych działań dla ochrony transgranicznych populacji wilka i niedźwiedzia.

  Decyzja należy do rządu

  Jak zastrzegł gospodarz spotkania dyrektor TPN Paweł Skawiński, fakt, iż słowaccy przyrodnicy zgodzili się na propozycję utworzenia strefy buforowej wzdłuż całej granicy, jeszcze nie oznacza, że ona powstanie.

  - To zależy od słowackiego rządu, a konkretnie od tamtejszych resortów środowiska i rolnictwa - powiedział Skawiński.

  Skawiński wytłumaczył, że na Słowacji zderzają się dwa poglądy - zwolenników odstrzałów i zwolenników ścisłej ochrony. U naszych południowych sąsiadów często zdarza się, że niedźwiedzie żerują w pobliżu ludzkich osiedli. Wówczas wydawane są pozwolenia na ich odstrzał.

 • do pepiczki
  Polski jezyk jest tak samo straszny. Gada sie jak by z kamieniami w pysku i syczy sie jak zmije. Gorszy jest chyba tylko niemiecki. ano i te wszystkie dalekowschodnie też totalna kicha. szyń pyń myń chyń - a fuj
  ~Keja /2012-06-18 11:40
 • Pepiczki
  Pepiczki jak powtarzam to od lat nie całkiem pozłazili jeszcze z drzew więc anty ludzkie zachowania u nich to normalka. A ten ich język Na Boga !!! Jęzor obciąć niż takim paplać. A śmieją się z rosyjskiego. Rzecz to oczywista Pepiczek to pół człowiek pół małpa i tak trzeba ich postrzegać.
  ~Sabin /2012-06-17 14:22
 • Odstrzały
  W pierwszej kolejności powinny być wydawane pozwolenia na odstrzał kiboli i polityków ,a także katoli ,bo za dużo tego tałatajstwa w kraju !
  ~gosc /2012-06-16 19:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...