Informacje
 • Neandertalczycy potrafili malować?

  16-06-2012 12:38 Zaskakujący trop w badaniach antropologów
  Neandertalczycy potrafili malować?

  Czyżby było to dzieło neandertalczyków?

  Reuters TV

  Europejscy uczeni ogłosili w czwartek, że wiele słynnych malowideł naskalnych w Hiszpanii jest o tysiące lat starszych, niż myślano. Ich zdaniem te dzieła sztuki są na tyle wiekowe, że z powodzeniem mogły zostać stworzone nie przez naszych przodków, a przez neandertalczyków. To kontrowersyjna teza, której potwierdzenie pomogłoby rozwiązać kilka zagadek dotyczących ewolucji człowieka.

  Badacze z ośmiu europejskich ośrodków - m.in. uniwersytetów w Barcelonie i Bristolu - określili wiek 50 malowideł naskalnych w północno-zachodniej Hiszpanii.

  Posłużyli się w tym celu opracowaną przez siebie odmianą tzw. datowania metodą uranowo-torową. Polegała ona na sprawdzeniu, jak dużo izotopu uranu zawierającego się w warstwie kalcytu - minerału skałotwórczego pokrywającego malowidła - uległo rozpadowi promieniotwórczemu. Dzięki temu udało im się uzyskać zaskakujące wyniki, które przedstawili na łamach "Science".

  Altamira starsza?

  Jak się okazało, większość z malowideł znajdowała się pod kalcytem mniej niż 25 tys. lat, jednak - jak napisali badacze - pięć z nich było bardziej interesujących. Na przykład malowidła z jaskini Altamira, które mają co najmniej 36,6 tys. lat, a więc tysiące lat więcej, niż myślano.

  Neandertalczycy?

  Ustalenie rzeczywistego wieku malowideł naskalnych jest ważne, ponieważ dać może odpowiedź na pytanie, kim byli ci, którzy rysowali na jej ścianach.

  Jeśli artystami byli Homo sapiens sapiens oznacza to, że musieli oni rozwinąć swój talent zaraz po tym, jak przedostali się do Europy z Afryki.

  Bardziej kontrowersyjna teza to ta, która ogłasza artystami neandertalczyków. Jeszcze 10 lat temu nie miałaby ona podstaw, jednak w ostatnim czasie antropologom udało się znaleźć kilka dowodów na to, że potrafili oni myśleć symbolicznie. Gdyby malowidła faktycznie pochodziły od nich, badacze uzyskaliby cenny trop w ustaleniu czy zdolności myślenia symbolicznego, pozwalające na tworzenie sztuki, a także na przykład wykształcenie abstrakcyjnego języka, rozwijały się osobno w dwóch żyjących w tym samym czasie liniach Homo sapiens, czy też były reprezentowane tylko przez jeden - naszych przodków. Jeśli prawdziwa jest pierwsza teoria, to może się okazać, że neandertalczycy byli nam znacznie bliższi, niż zwykliśmy sądzić.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...