Informacje
 • I poleciała. Pierwsza Chinka w kosmosie

  16-06-2012 13:46 O godz. 12.37 czasu polskiego

  Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

  Chinka, która wyleciała w kosmos o 12.37 czasu polskiego (18.37 czasu lokalnego), nie będzie pierwszą kobietą w kosmosie w ogóle.

  To miano przypadło Walentinie Tierieszkowej, która w 1963 roku ponad dwie doby spędziła na orbicie. Co ciekawe, statek Wostok 6, którym odbyła lot, wystartował 16 czerwca - dokładnie 49 lat przed lotem Chińczyków.

  Po powrocie na Ziemię Tierieszkowa, która wcześniej pracowała w fabryce, stała się bardzo popularna. Zdobyła tytuł inżyniera kosmonauty, a potem obroniła doktorat. Piastowała też wysokie funkcje we władzach ZSRR.

  Dumna, bo reprezentuje kobiety

  Jaka kariera czeka Liu Yang, nie wiadomo, jednak Chinka - jak sama podkreśla - jest szczęśliwa, że może reprezentować w kosmosie miliony chińskich kobiet.

  WIĘCEJ O MISJI LIU YANG PRZECZYTASZ TU

  Poćwiczy dokowanie

  Liu Yang, wraz z dwoma kolegami, spędzi na pokładzie Shenzhou 9 ok. 10-20 dni. W tym czasie cała trójka będzie przede wszystkim ćwiczyła manewr dokowania do modułu Tiangong 1, który na orbicie przebywa od czerwca oraz przeprowadzała eksperymenty naukowe.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...