Informacje
 • Gigantyczna inwestycja zablokowana. Meksykańska rafa uratowana

  16-06-2012 13:38 Inwestor zgłosi nowy projekt
  Gigantyczna inwestycja zablokowana. Meksykańska rafa uratowana

  Kalifornia Dolna to łakomy kąsek dla wielu inwestorów budowlanych

  Shutterstock

  Prezydent Meksyku ogłosił zatrzymanie budowy wielkiego kompleksu turystycznego w meksykańskim stanie Kalifornia Dolna (Baja California). Warta 2 miliardy dolarów inwestycja zagrażała położonej niedaleko wybrzeża rafie koralowej.

  Felipe Calderon zdecydował, że plan budowy wielkiego kompleksu turystycznego zagraża środowisku i ekosystemowi, w szczególności rafie koralowej położonej niedaleko wybrzeża Kalifornii Dolnej.

  Skuteczność ekologów

  Decyzja prezydenta Meksyku to ukłon w stronę ekologów, którzy od miesięcy protestowali przeciwko kontrowersyjnej - ich zdaniem - inwestycji.

  Opozycja uważa również, Felipe Calderon bał się zmasowanych protestów ekologów podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w meksykańskim Los Cobos szczytu grupy G-20.

  Ogromna inwestycja

  Agencja Reutera poinformowała, że inwestycja hiszpańskiego developera wyceniana była na 2 miliardy dolarów. Planowano budowę 15 hoteli, kilkunastu pól golfowych oraz pasa lotniskowego dla samolotów odrzutowych. Hiszpański deweloper Hansa Urbana już zapowiedział złożenie nowego projektu, który "zachowa równowagę" między "rozwojem gospodarczym a środowiskowym".

  Zagrożona rafa

  Rafa koralowa to jeden z z najbardziej zagrożonych ekosystemów świata. Dwa tygodnie temu Organizacja Narodów Zjednoczonych nie wykluczyła umieszczenie australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej na oficjalnej liście obiektów znajdujących się w niebezpieczeństwie.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...