Informacje
 • Amerykanie mieli najcieplejszy rok w historii. Przed nimi kolejna fala upałów

  09-06-2012 07:17 W USA zaczyna się sezon plażowy
  Amerykanie mieli najcieplejszy rok w historii. Przed nimi kolejna fala upałów

  W cieniu 32 st. C, a jak będzie na słońcu?

  Shutterstock

  Amerykanie mają za sobą najgorętsze 12 miesięcy w historii pomiarów, czyli od 1895 r. Jeszcze nie zdążyli ochłonąć po tej wiadomości, kiedy meteorolodzy zapowiedzieli na najbliższe dni upały, z temperaturą 32 st. C w cieniu.

  Ostatni rok został okrzyknięty przez meteorologów Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) najcieplejszym w historii pomiarów.

   

  Ciepły rok, gorąca wiosna

  Agencja opierała się na danych od czerwca 2011 do maja 2012 (włącznie). Temperatura wynosiła w tym okresie średnio 13 st. C i była o ok. 1,8 st. C (dokładnie 3,2 stopnia w skali Fahrenheita) wyższa od średniej długoterminowej dla tego okresu.

  Najgorętszą okazała sie też wiosna, ze średnią temperaturą wyższą o ok. 2,9 st. C (5,3 F) od średniej wiosennej dla XX wieku.

  Upały w weekend

  "Nadciąga grecki tydzień" - trąbią od piątku amerykańskie gazety. I nie są to spekulacje na temat postawy Greków w meczach na Euro 2012, które Amerykanów szczególnie zajmują. Chodzi o prąd powietrza niosący ciepłą masę z południa na północ kontynentu, który od soboty przybierze kształt greckiej litery omega i ściągnie upały w pasie od Chicago przez Cincinnati po miasto Waszyngton. Spodziewana wartość temperatury w cieniu to 32 st. C (90 F)

 • proste wytłumaczenie
  Zimą nad Stanami wiało cały czas znad gorącego Pacyfiku, stąd taka różnica między tegoroczną zimą w Stanach i w Kanadzie. Macie swoje el ninio.
  ~metek /2012-06-10 10:41
 • Pogoda...
  To wszystko wina Chucka Norrisa.
  ~marek /2012-06-09 17:01
 • Czyli...
  Czyli w Polsce trzeba zapomniec o stabilnej goracej pogodzie,jak w USA cieplo to w europie zimno!!
  ~Jack /2012-06-09 13:09
 • Amerykańska pogoda
  Amerykańska pogoda jest bardzo dziwna. Od huraganu "Katrina" Amerykanie nie mieli praktycznie żadnego większego huraganu. W tym roku mieli wiosnę zimą. W marcu mieli lato na przykład w Chicago 28 stopni Celsjusza. Teraz to już chyba będą mieli tropiki. Zimą sytuacja atmosferyczna w Ameryce Pn była zadziwiająca. Jakby ktoś postawił tamę napływowi arktycznych mas powietrza z północy Kanady. Trochę zaoszczędzili na opale. Czasami wydaje mi się jakby ktoś tam sterował pogodą. Mam nadzieję ,że tylko wydaje mi się.A my tu w Europie mamy chłody i chyba musimy zapomnieć o opalaniu się.
  ~Polbas /2012-06-09 13:02
 • Ale dobrze mają
  A w Polsce chyba trzeba ie pomodlić o dobrą pogode , bardzo im zazdroszcze.
  ~lol /2012-06-09 09:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...