Informacje
 • Toksyczne zanieczyszczenie plaży w Słowińskim Parku Narodowym

  22-05-2012 17:42 Substancja dotykana patykiem reagowała samozapłonem
  Toksyczne zanieczyszczenie plaży w Słowińskim Parku Narodowym

  Substancję badali specjaliści z Marynarki Wojennej

  fot. Urząd Morski w Słupsku

  Toksyczna i łatwopalna substancja zanieczyściła plaże na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wykryto, że znajduje się w niej fosforan bromu, nie wiadomo natomiast skąd wzięła się ona nad morzem.

  Tajemniczą substancję znaleziono w poniedziałek na plaży w Czołpinie (Pomorskie), na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jak poinformował dziś dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin, substancja leżała na piasku w postaci na ok. 13-kilometrowym odcinku plaży. Materiał pod wpływem dotyku reagował samozapłonem.

  Skąd to się wzięło?

  We wtorek pobrane przez grupę chemiczną Państwowej Straży Pożarnej próbki zbadali specjaliści z Marynarki Wojennej. Wykryto w nich obecność fosforanu bromu. Nie ustalono źródła pochodzenia substancji. Wojskowi chemicy wykluczyli, by materiał był bojowym środkiem trującym.

  Strażacy mieli jeszcze we wtorek po południu rozpocząć usuwanie toksycznego materiału. Będzie w nim brało udział 8 zastępów, czyli 56 strażaków. Według dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku usuwanie chemikaliów z plaży może potrwać do środy.

  Substancja ma być zebrana do beczek, które później zostaną wywiezione z Czołpina pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Utylizacją chemikaliów ma się zająć specjalistyczna firma.

  Poza tym w porządku

  Urzędy Morskie w Słupsku i Gdyni sprawdziły we wtorek pozostałe administrowane przez siebie odcinki wybrzeża pod kątem występowania podobnych zanieczyszczeń. Niczego nie znaleziono.

  Z pokładu samolotu rozpoznano też morze wzdłuż podejrzanego odcinka wybrzeża. Tu także nie stwierdzono występowania zanieczyszczeń.

 • szok!!!
  A GDZIE EKOLOGIA UNII EUROPEJSKIEJ
  ~PIOTR /2012-08-03 08:32
 • To było do przewidzenia!!!!
  To dopiero poczatek na zdjeciach satelitarnych widac ze w Bałtyku blisko plaz Polskich lezy setki toksycznych beczek z 2 wojny św !!!!!ktore pewnie uległy juz rozszczelnieniu .....Niestety była to bomba ekologiczna z opuznionym zapłonem która wybuchła pomału..!!!Odziwo nasze słuzby środowiskowe juz dawno otym wiedziały i nic z tego sobie nierobiły..
  ~radko /2012-05-28 19:41
 • OCHYDNY WYTWÓR LUDZKIEJ CYWILIZACJI!
  Jak czytam artykuły takie jak ten powyżej, to utwierdzam się tylko w przekonaniu, że dzięki rasie ludzkiej, na tej planecie może być już tylko gorzej, chyba że... Matka Natura któregoś pięknego dnia, zniszczy wszystkie wytwory ludzkiej cywilizacji i na nowo doprowadzi Planetę Ziemię do stanu używalności!!! Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień, w którym Matka Natura da nauczkę ludziom, likwidując przynajmniej 2/3 z całej ich populacji za pomocą kataklizmów naturalnych i mam nadzieję, że zrobi to zanim ludzie ją uprzedzą i sami zniszczą tą planetę za pomocą toksyn i całego tego śmietnika, tworzonego w imię kawałka papieru zwanego PIENIĄDZEM!
  ~SurvivorMan /2012-05-23 19:53
 • skąd sie wzięło to to?
  a czy już wszyscy zapomnieli o tych chemikaliach zatopionych na skutek II wojny św. rdza sobie powoli toczy beczułki ale pora na wycieki
  ~rzukoff /2012-05-23 14:58
 • Kurde
  Postawiłem tam wczoraj kloca.Mój boże nie wiedziałem że mam w sobie tyle czadu.A teraz pseudo wojskowi grzebią w nim patykiem.
  ~kupodaj /2012-05-23 08:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...