Informacje
 • Są w USA miejsca, gdzie oddycha się lżej

  22-05-2012 08:37 Ranking najczystszych miast Stanów Zjednoczonych
  Są w USA miejsca, gdzie oddycha się lżej

  Nowy Meksyk to najczystszy stan USA

  Shutterstock

  Jeśli wybieracie się do USA lub zamierzacie osiąść tam na dłużej sprawdźcie, czy na pewno warto jechać do Chicago lub Nowego Jorku. Trzynaście lat badań nad jakością powietrza pozwoliło utworzyć ranking najczystszych miast i nietrudno się domyślić, że nie ma na nich metropolii.

  Amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się chorobami płuc (The American Lung Association) opublikowało raport wymieniający dziesięć miast USA, w których powietrze jest najczystsze.

  Badania potrzebne do stworzenia raportu trwały 13 lat. Monitoring opierał się na sprawdzaniu jakie szkodliwe cząstki  i w jakich stężeniach występują w poszczególnych aglomeracjach.

  Finałowa dziesiątka

  I tak w pierwszej dziesiątce najczystszych miast znalazły się kolejno (od miejsca pierwszego): Santa Fe-Espanola (Nowy Meksyk), Cheyenne, (Wyoming),  Prescott (Arizona), Tucson, (Arizona), Albuquerque, (Nowy Meksyk), Redding (Kalifornia), Colorado Springs (Kolorado), Flagstaff (Arizona); listę zamyka Anchorage na Alasce i  Boise City-Nampa w Indianie.

  Przestarzałe normy

  - Stan powietrza wskazuje na to, że robimy ciągły i znaczący postęp w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy - mówi Charles D. Connor, przewodniczący stowarzyszenia, które wykonało ranking.

  Niestety pomimo tych osiągnieć wysoki poziom zanieczyszczeń nadal istnieje w całym kraju, co stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia i życia Amerykanów, twierdzi Connor.

  Raport wykazał, że 4 na 10 mieszkańców USA żyje w miastach, które dostały kategorię F, oznaczającą niebezpieczny poziom stężenia ozonu.

  Problem w dbaniu o czystość i monitoring powietrza stwarzają przestarzałe normy, które nie pasują do dzisiejszego rozwoju przemysłowego. W wielu miastach stężenie zanieczyszczeń znacznie poza te normy wykracza.

 • UTAH
  polecam UTAH i Salt Lake City;) miejsce mormonów, czyste i zadbane:) rewelacja;)
  ~marsib /2012-05-22 14:43
 • Do Nowego Roku??!!
  Chyba Nowego Jorku?
  ~jarex007 /2012-05-22 10:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...