Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 2°C -2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • 122-letnia fabryka ruszyła w drogę. "Może to szalone, ale jesteśmy szczęśliwi"

  22-05-2012 20:38 Największa translokacja w Europie
  122-letnia fabryka ruszyła w drogę. "Może to szalone, ale jesteśmy szczęśliwi"

  Budynek dawnej fabryki zostanie odsunięty od torów kolejowych

  Reuters TV

  Ważący 6200 ton budynek fabryczny w Zurychu przesunął się z miejsca, na którym stał 122 lata. To nie wynik ruchów skorupy ziemskiej, tylko zaplanowana - i dość droga - operacja translokacji. Dawna fabryka w ciągu dwóch dni przesunie się o 60 metrów na zachód od pierwotnej lokalizacji.

  Budynkowi należącemu pierwotnie do Machinenfabrik Oerlikon (MFO) już w 2010 r. groziła rozbiórka z powodu rozbudowy pobliskiej linii kolejowej. Jednak jeden ze szwajcarskich deweloperów, firma Swiss Prime Site (SPS) zdecydowała, że go kupi.

  - Może to szalone, ale jesteśmy szczęśliwi, że rozwiązaliśmy problem tego budynku. Teraz możemy go zachować być może na kolejne sto lat - powiedział szef inwestycji SPS Peter Lehmann.

  Według przedstawicieli SPS przesunięcie dawnej fabryki to największa dotychczas translokacja w Szwajcarii, a także w Europie. Przygotowania do operacji zaczęły się już w zeszłe lato. Pod fundamenty ważącego 6200 ton budynku o długości 80 m i szerokości 12 m podłożono 6 torów kolejowych i 500 specjalnych rolek.

  "Budynki takie jak ten mają coś specjalnego"

  We wtorek uroczyście uruchomiono dwie prasy hydrauliczne, które zaczęły pchać fabrykę. Przesuwa się ona na zachód z prędkością 3-5 metrów na godzinę. Na nową lokalizację ma dotrzeć po dwóch dniach.

  Do tej pory firma SPS wydała na operację 12,7 mln dol. - Budynki takie jak ten mają coś specjalnego - historię, są pełne emocji. Ludzie z otoczenia takiej budowli mają dla niej wiele emocji - tłumaczył zaangażowanie dewelopera Peter Lehmann. - Przez ponad sto lat to było serce przemysłowego Zurychu. Wiele osób jest szczęśliwych, że zachowamy budynek w tym stanie - dodał.

 • a nie taniej byłoby rozbudować linię kolejową ciut inaczej?
  a nie taniej byłoby rozbudować linię kolejową ciut inaczej?
  ~Justa /2012-05-23 15:07
 • U nas też się przesuwało
  Najbardziej znane jest przesunięcie kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Solidarności w Warszawie. W 1962 roku przesunięto go o ponad 20 metrów do tyłu. Ważący blisko 7000 ton kościół przesunęło ręcznie kilkanaście osób, przy użyciu czterech wciągarek, szyn kolejowych i rolek. Stało się to w ciągu zaledwie jednej nocy - z 30 listopada na 1 grudnia!
  ~Sralissima /2012-05-23 15:00
 • Andrzej
  Specjalistyczne prace sa najlepsze. Mozna sobie podlubac tu i tam i ten dreszczyk emocji czy na pewno dobrze :)
  ~Pozdrawiam /2012-05-23 07:15
 • Brawo
  U nas by go już dawno wyburzyli. Ponadto później by wydano 10-cio krotność kwoty relokacji i postawiono by jakiegoś współczesnego ,,bezdusznego" gniota.Oto Polska właśnie.
  ~Salomon /2012-05-23 07:01
 • w Pl tez kiedys przesuwali
  Nie powiem w jakim miescie, bo sie brzydze
  ~PawelSuw /2012-05-23 06:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...