Informacje
 • Wyłączyli reaktory, teraz brakuje im prądu

  20-05-2012 08:36 Japończycy na lato ograniczają zużycie prądu o 15 procent
  Wyłączyli reaktory, teraz brakuje im prądu

  Latem ulice nie będą już tak rozświetlone

  ReutersTV

  Japoński rząd zdecydował się ograniczyć o 15 procent zużycie prądu elektrycznego w całym kraju. Oszczędności zostaną wprowadzone na całe lato i spowodowane są kryzysem energetycznym. Niedobór energii jest następstwem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zniszczonej przez tsunami rok temu.

  W Japonii nie działa już żadna elektrownia atomowa. W tej sytuacji tylko zachodnia część Kraju Kwitnącej Wiśni będzie dysponowała wystarczającą ilość prądu, ponieważ tylko tam produkcja energii następuje z wykorzystaniem elektrowni innych niż atomowe.

  Już nie działają, trzeba ciąć

  Kansai Electric, obecnie największy dostawca prądu w Japonii, obliczył, że należy zmniejszyć wydatkowanie prądu o 15 proc., by uniknąć pogłębienia kryzysu. Lato, jako najbardziej słoneczna pora roku, ma być najlepszym okresem na oszczędności.

  26 marca Japonia odcięła jeden z dwóch ostatnich reaktorów, które pozostawały czynne po ograniczeniach spowodowanych przez katastrofę w Fukushimie. W maju odłączona została ostatnia działająca elektrownia.

  Przegląd elektrowni

  11 marca 2011 roku połączone z tsunami silne trzęsienie ziemi spowodowało uszkodzenie czterech z ośmiu bloków reaktorowych elektrowni Fukushima I. Była to największa katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku. W konsekwencji tego wydarzenia w ciągu ubiegłych 14 miesięcy wyłączono wszystkie funkcjonujące w Japonii siłownie nuklearne, by dokonać ich szczegółowego przeglądu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...