Informacje
 • "Zimni ogrodnicy przesadzili w Zakopanem". Nawet 30 cm śniegu spadło w górach

  17-05-2012 12:48 Atak zimy w Tatrach

  Zima zaskoczyła górali

  Kontakt 24/Fryderyk/TVN24

  Przeliczyli się ci, którzy w połowie maja spodziewali się w Tatrach przyjemnej wiosennej pogody. Od kilku dni nocami temperatura w górach spada poniżej zera, a wysoko w górach spadło 30 cm śniegu. W czwartek biały puch pojawił się w samym Zakopanem. Zdjęcia majowego śniegu przysłali internauci na Kontakt 24 i Kontakt Meteo.

  "Budzę się, a tu proszę - zima. Zimni ogrodnicy trochę przesadzili w Zakopanem" - napisał na Kontakt 24 Fryderyk.

  To skutki arktycznego powietrza, które od kilku dni powoduje znaczne ochłodzenie w całym kraju. Śnieg i mróz w Tatrach odnotowano już w nocy z soboty na niedzielę.

  W Zakopanem też poprószyło

  W nocy ze środy na czwartek wysoko w górach spadło 30 cm śniegu - informują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na Kasprowym Wierchu leży 4 cm śniegu. W Zakopanem padał śnieg z deszczem, a w górnej części miasta - śnieg.

  Do końca dnia nie ma co liczyć na lepszą aurę. W najcieplejszych godzinach temperatura sięgnie zaledwie 9 st. C. Może kropić przelotny deszcz, ale chwilami zza chmur powinno wyglądnąć słońce.

  Mokro i ślisko na szlakach

  Ratownicy ostrzegają, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W części reglowej szlaki są mokre, błotniste i częściowo pokryte świeżym śniegiem.

  W wyższych partiach gór szlaki prawie całkowicie przykryte są świeżym i mokrym śniegiem. Na północnych stokach, w żlebach i miejscach zacienionych, zalega jeszcze bardzo dużo twardego i zlodowaciałego śniegu.

  W części reglowej gór nad szlakami zwisają obciążone mokrym śniegiem gałęzie, które mogą się łamać. W Tatrach zalega gęsta mgła, ograniczająca widoczność i utrudniająca orientację w terenie.

  W weekend będzie ładniej

  Od piątku pogoda w całym kraju zacznie się poprawiać dzięki wpływowi wyżu Norbert. Ładniej zrobi się także w rejonie Zakopanego. Opady nie powrócą tam aż do wtorku. Temperatury będą rosły. W piątek termometry pokażą tam już 14 st. C, a w niedzielę 20 st. C.

  SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI

  Na połoninach śnieg i mróz

  Mało wiosenna aura zapanowała także w Bieszczadach. Powyżej górnej granicy lasu leży ok. jednego centymetra śniegu, a na Połoninie Wetlińskiej w czwartek rano był jeden stopień mrozu.

  - Powyżej górnej granicy lasu wieje wiatr z prędkością dochodzącą do 60 km/godz. Pada śnieg, a widoczność jest tam ograniczona do 30 metrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich.

  Z kolei w położonych niżej Ustrzykach Górnych i Cisnej pada deszcz. W bieszczadzkich dolinach termometry pokazują od trzech do pięciu stopni Celsjusza. Widać w promieniu jednego kilometra.
  W ocenie GOPR, w całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego są trudne warunki turystyczne.

 • Zima w Zakopanym
  A ja w środę na wycieczkę do Zakopca mam jechać ;/
  ~Ola /2012-05-17 19:03
 • powrót zimy.
  Ja za oknem zobaczyłem piękne słońce. Ale co z tego kiedy wieje duży wiatr z północnego zachodu i jest zimno. Aby do wiosny...
  ~Marek /2012-05-17 10:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...