Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 2°C -5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Kup pan tyranozaura

  17-05-2012 15:52 Szkielet sprzed 75 milionów lat będzie ozdobą każdego domu
  Kup pan tyranozaura

  Na aukcji w Nowym Jorku można będzie kupić szkielet tego tyranozaura

  APTN

  Prawdziwa okazja dla kolekcjonerów wszystkich nietypowych przedmiotów. W niedzielę w Nowym Jorku będzie można kupić na aukcji szkielet tyranozaura. Zdaniem domu aukcyjnego obsługującego licytację, to drugi szkielet dinozaura z tej rodziny wystawiony na sprzedaż.

  Tyrannosaurus bataar, bo tak nazywa się gatunek dinozaura wystawionego na sprzedaż, jest dalekim kuzynem słynnego Tyrannosaurusa rexa - m.in. czarnego charakteru "Parku Jurajskiego" Stevena Spilberga. Około 75 milionów lat temu biegał po Azji, przed siedmioma laty wykopano go z piasków pustyni Gobi.

  Jak na swój wiek trzyma się nieźle

  Jego szkielet ma ok. 2,5 metra wysokości i trochę ponad siedem metrów długości. Ciekawostką jest, że jego szkielet jest zachowany w trzech czwartych.

  - Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet w muzeach większość szkieletów dinozaurów jest kompletnych w 50 albo nawet mniej procentach - zachwala David Herskowitz, dyrektor ds. historii naturalnej w Heritage Auctions, jednym z największych domów aukcyjnych świata. To właśnie on wystawił dinozaura na licytację.

  Od czasu odnalezienia szkieletu był on przechowywany w specyficzny sposób. Kości leżały w ziemi, w której je znaleziono i dopiero przed wystawieniem na aukcję zostały z niej oczyszczone.

  Daleki kuzyn

  Jak wyjaśnia Herskowitz Tyrannosaurus bataar żył przed T-rexem, a jego szczątki odnaleziono tylko na terenie Azji.

  - T-rex miał trochę krótsze ramiona i był większy - mówi. Mimo wszystko, T-bataar niezmiennie budzi respekt. Jego czaszka ma ponad 70 cm długości, a każdy z zębów 15 cm. - Jest więc dość przerażający - dodaje.

  Skarb wart miliony

  Według szacunków T-bataar osiągnie cenę od 850 tys. do 2 mln dolarów. Jak mówi Herskowitz, dotychczas wystawiono na aukcji tylko jeden szkielet z rodziny Tyrannosaurus. W 1997 T-rex o wdzięcznym imieniu Sue został sprzedany za osiem milionów dolarów.

  Szkielet T-bataara można oglądać w Nowym Jorku od czwartku 17 maja. Aukcję zaplanowano na niedzielę 20 maja.

 • I jeszcze jedno
  Rodzina Tyrannosaurus??? Rany Boskie... Chyba rodzaj!
  ~rana /2012-05-23 20:30
 • To niestety zupełna nieprawda
  Kupienie szkieletu Tyrannosaurus bataar jest o tyle trudne czy wręcz niemożliwe, że taki dinozaur nigdy nie istniał. I wiemy to już od 47 lat. Co druga książka o dinozaurach zawiera informację, że nawet odkrywca tego potwora, niejaki Jewgienij Malejew, zgodził się przed śmiercią z Polakami i Mongołami, iż żadnego Tyrannosaurus bataar nie było, a kości, które wykopał należały do tarbozaura.
  Ja wiem, że ''tyranozaur'' brzmi ciekawiej niż ''tarbozaur'', ale TVN24 to nie telewizja dla ludzi, którzy kupią nieprawdę. Rodzaj Tyrannosaurus nigdy nie był reprezentowany w Azji, przynajmniej nie ma na to żadnych dowodów. Warto sprawdzić nim wypuści sie taki materiał
  ~rana /2012-05-23 20:25
 • A może to przodek naszych kaczek ????
  Zadziwiające podobieństwo. Wypada przebadać
  ~Otco /2012-05-17 17:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...