Informacje
 • Ze Słońca zostanie tylko obrączka

  16-05-2012 19:25 Widowiskowe zaćmienie potrwa 6 minut
  Ze Słońca zostanie tylko obrączka

  Obrączkowe zaćmienie Słońca z 3 października 2005r.

  NASA

  Już za kilka dni ze Słońca zostanie tylko cienki pierścień. Stanie się tak podczas tzw. obrączkowego zaćmienia. Najlepiej widoczne będzie jednak daleko od Polski - w Wielkim Kanionie Kolorado w USA.

  - W nocy z 20 na 21 maja będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Jak wyjaśnił naukowiec, zaćmienie Słońca ma miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przesłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy.

  Słońce założy obrączkę Księżycowi

  Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

  Zdaniem astronoma, większość ludzi odróżnia zaćmienie częściowe od zaćmienia całkowitego. W tym pierwszym tarcza Księżyca nie przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, przez co tylko część naszej dziennej gwiazdy jest przysłonięta. W przypadku zaćmienia całkowitego cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Srebrny Glob.

  - Jest jednak jeszcze jeden możliwy wariant. Ponieważ orbity Księżyca i Ziemi są elipsami, rozmiary kątowe naszego naturalnego satelity i Słońca na niebie zmieniają się. Gdy zaćmienie Słońca wypada w okolicach momentu, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i jego tarcza jest najmniejsza, nie jest ona w stanie w całości zakryć Słońca i mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym - tłumaczył dr Olech.

  Do takiej właśnie sytuacji dojdzie 21 maja.

  Niecałe 6 minut astronomicznych zaślubin

  - Pas fazy obrączkowej zaćmienia zacznie się 21 maja o godzinie 0.06 naszego czasu we wschodnich Chinach, następnie zahaczy o Japonię (w tym o Tokio), przejdzie przez cały Pacyfik i zakończy się w południowo-zachodnich stanach USA o godzinie 3.39. Na szczególnie ładny widok będą mogli liczyć właśnie obserwatorzy znajdujący się w USA. Zaćmione Słońce będzie tam bowiem zachodzić nad Wielkim Kanionem. Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej wyniesie 5 minut i 46 sekund - powiedział ekspert.

  W sobotę, według portalu AccuWeather.com, ma być też dobra pogoda do obserwacji zjawiska. Zaćmienie będą mogli zobaczyć miekszańcy Oregonu, Nevady, Utah i Teksasu - w tych stanach właśnie niebo ma być przejrzyste i ma być ciepło.

  Faza częściowa zaćmienia będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, Alasce, Kanadzie, prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz części Meksyku. W Polsce zaćmienie nie będzie widoczne.

  Zobacz obrączkowe zaćmienie Słońca zaobserwowane 26 stycznia 2009r. nad Sumatrą.

   

 • I co z tego, że w nocy?
  Haha, siedzę sobie właśnie w Longyearbyen na Spitsbergenie, u mnie do zachodu Słońca pozostały jeszcze 4 miesiące, więc to zaćmienie w nocy jak i "nocny" tranzyt Wenus zobaczę bez problemu :P
  ~Isbjorn /2012-05-15 02:26
 • co to ma być?
  Piszecie na pierwszej stronie wiadomości, że będzie zacmienie słońco. Mysle sobie, ale fajnie że w Polsce będzie. A tu gucio. Będzie widoczne, ale gdzieś taaaaam na PAcyfiku.... Rany, kilka razy w roku zdarza sie zacmienie GDZIEŚ TAM, newsem było by, gdyby to dotyczyło Polski.... :/
  ~Matjas /2012-05-14 16:48
 • oj brakuje Wam tematow :/
  slabo.. bardzo
  ~ASS /2012-05-14 16:11
 • W nocy... zaćmienie Słońca
  Nie no rozbrajająca informacja... w nocy zaćmienie.... ale chyba umysłu osoby która pisała artykuł.... zamiast napisać ze dnia tego i tego będzie zaćmienie które nie będzie widoczne w Polsce bo wtedy będzie noc... to taki tekst
  ~Xiao7 /2012-05-14 15:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...