Informacje
 • Sokół wyniesie Smoka 350 km nad Ziemię

  16-05-2012 14:42 Historyczny lot prywatnego statku kosmicznego na ISS już w sobotę
  Sokół wyniesie Smoka 350 km nad Ziemię

  Kapsuła Dragon była już w kosmosie w 2010 roku

  Reuters TV

  Historyczny testowy lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), odbędzie się 19 maja - informuje NASA oraz firma SpaceX.

  Zbudowana przez prywatną firmę SpaceX kapsuła Dragon (pol.: Smok) początkowo miała zostać wystrzelona 30 kwietnia. Start najpierw został przełożony na 7 maja, a potem na 19 maja. Kapsułę na Ziemi zatrzymał problem z silnikami.

  Lot, do ktorego ma dojść już w sobotę, odbędzie się z Przylądka Canaveral, a kapsułę wyniesie w przestrzeń kosmiczną rakieta nośna Falcon (pol.: Sokół).

  Celem tego bezprecedensowego bezzałogowego lotu będzie zadokowanie do stacji ISS i dostarczenie zapasów dla astronautów. Po wykonaniu swojej misji (po ok. 21 dniach) Dragon ma powrócić na Ziemię.

  Dlaczego wyjątkowy?

  Dlaczego o locie piszemy "bezprecedensowy"? Wycofując z użycia swoje promy kosmiczne, NASA stworzyła nowe pole dla działalności prywatnych przedsiębiorców. Odtąd mogą oni starać się przejąć realizację bieżących zadań wykonywanych do tej pory jedynie przez wahadłowce: transport astronautów, niezbędnych zapasów i instrumentów.

  Współpraca z prywatnymi firmami uwolni NASA od korzystania z rosyjskich Sojuzów i kosmodromu w kazachskim Bajkonurze, co jednorazowo kosztuje Agencję ok. 50 mln dolarów.

  SpaceX nie ma wyłączności

  Wylot kapsuły skonstruowanej przez SpaceX nie ozanacza, że firma ta ma wyłączność na współpracę z NASA. Agencja wybrała do współpracy także firmę Orbital Science Corporation. W jej przypadku na rok 2012 planowane są trzy testowe starty rakiety Antares (Taurus II).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...