Informacje
 • Błędowska zamknięta. Czeka na rekultywację

  15-05-2012 12:59 Pustynia ma powrócić do pierwotnego wyglądu
  Błędowska zamknięta. Czeka na rekultywację

  Pustynię Błędowską czeka rekultywacja

  fot. Wikipedia/Bansp (CC BY-SA)

  Przez najbliższe ponad półtora roku zamknięta będzie Pustynia Błędowska. Na tej najsłynniejszej polskiej pustyni ruszyły prace, które mają jej pierwotny wygląd. Do tego czasu turyści mogą oglądać pustynię z pobliskiej góry Czubatka.

  Rekultywacja terenu zacznie się od usunięcia niewybuchów i niewypałów po poligonie. Następnie zostanie zinwentaryzowana miejscowa fauna i flora. Usunięta zostanie roślinność, która znalazła się tam wskutek działalności gospodarczej ludzi, a nie jest charakterystyczna dla obszarów pustynnych.

  Będzie Pustynne Centrum Informacji

  Oprócz tego powstaną specjalne dwie ścieżki dydaktyczne o łącznej długości 10 km. A jesienią 2012 r. w budynku Urzędu Gminy Klucze otwarte zostanie Pustynne Centrum Informacji.

  - Na realizację projektu otrzymaliśmy ponad 9 mln złotych z czego 50 proc. pochodzi z programu "Life plus" Komisji Europejskiej. Kolejne 45 proc. pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład gminy to pozostałe pięć proc. - poinformowała Agnieszka Walnik z Urzędu Gminy Klucze, która kieruje pracami.

  Można oglądać, ale z daleka

  Inwestycja obejmuje obszar na południe od rzeki Biała Przemsza, który przez 10 lat pozostaje w użyczeniu Gminy Klucze. Północna część pustyni to w większości teren wojskowy.

  Do czasu zakończenia prac (zaplanowanych na koniec 2013 roku) gmina proponuje, aby zainteresowani podziwiali pustynię ze szczytu góry Czubatka.

  Mamy ich więcej

  Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Śląska i Małopolski, powstała kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców. Prowadzono wycinkę lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, w wyniku czego na tym terenie poziom wód gruntowych opadł do tego stopnia, że uniemożliwiło to rozwój roślin. Pustynia została objęta programem ochrony Natura 2000.

  Wbrew powszechnej opinii nie jest to jedyna pustynia w Polsce, a tym bardziej w Europie. W samej Małopolsce istnieje druga pustynia - Starczynowska, dziś jednak w większości zarośnięta, a bardziej na północ znajduje się Pustynia Siedlecka.

 • pustynia
  Jeżeli powstała wskutek działalności człowieka, a teraz natura się odradza to po co marnować pieniądze i działać wbrew naturze? Powiedzmy np.Arabom, że robimy sobie pustynię to się zapytają gdzie mamy rozum.
  ~abc /2012-05-16 09:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...