Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 2°C -2°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Wstrzymajcie się z porodem do wiosny

  14-05-2012 15:45 Zimowe narodziny mogą skończyć się schizofrenią lub depresją
  Wstrzymajcie się z porodem do wiosny

  Ciężarne - lepiej nie rodźcie w styczniu

  Shutterstock

  Najwięcej chorych na schizofrenię urodziło się w środku zimy, najmniej - latem. Brytyjscy naukowcy wnikliwie zbadali tezę, że dzieci urodzone zimą w dorosłym wieku częściej zapadają na zaburzenia psychiczne. Przyczyną okazał się brak słońca oraz świeżych warzyw i owoców.

  Żeby dowiedzieć się, czy narodziny zimą faktycznie mają znaczący wpływ na zdrowie psychiczne dzieci, naukowcy z londyńskiego Queen Mary University postanowili przeprowadzić jak szeroko zakrojone badania.

  - Poprzednich dokonano na zaledwie kilku tysiącach osób, dlatego my wzięliśmy pod uwagę 58 tys. cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz ponad 29 mln tzw. przeciętnych Anglików - zaznacza należący do zespołu Sreeram Ramagopalan.

  Styczeń = schoizofrenia?

  Wnikliwe analizy wykazały, że najwięcej chorych na schizofrenię oraz cierpiących na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (tzw. choroba maniakalno-depresyjna) urodziło się w styczniu, a najmniej - w lipcu, sierpniu i wrześniu.

  - Moim zdaniem wyniki badań to rzetelne potwierdzenie znanej nam od dawna hipotezy - mówi William Grant, który nie należał do zespołu badawczego, ale skomentował badanie dla serwisu livescience.com.

  Dlaczego tak się dzieje?

  - Czynniki, powodują taki stan rzeczy, to m.in. ograniczony dostęp matek w ostatnim trymestrze ciąży i matek karmiących do świeżych warzyw i owoców oraz niedostatek witaminy D, którą do organizmu dostarczają promienie słoneczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zimą ciężarne częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje, np. grypę - mówi Ramagopalan.

  - Wydaje się nam także, że w różnych okresach ciąży wyżej wymienione czynniki mogą mieć wpływ na różne zaburzenia - dodaje Ramagopalan. - Jeśli witaminy D zabrakło w trzecim trymestrze, dziecko może być narażone na schizofrenię. Jeśli nie obfitował w nią drugi trymestr, niewykluczone, że zapadnie na depresję. Przyjrzymy się tej kwestii w naszych kolejnych badaniach, żeby w przyszłości zapobiegać chorobom - zapowiada Ramagopalam.

 • Wstrzymać się Z PORODEM...?! ;P Raczej z zapłodnieniem...! ;D
  Wstrzymać się Z PORODEM...?! ;P Tiaaaaa... ;) Jakby to było możliwe... ;P Któż takie bzdety wypisuje...?!? ;) Raczej z zapłodnieniem...! ;D
  ~DOPRZYTOMNIACZ /2012-09-23 13:10
 • bla bla bla
  Moja corcia urodzila sie w styczniu! Chodzilam do solarium i nie brakowalo mi wit D, jadlam duzo owocow i warzyw i BYLAM NAJSZCZESLIWSZA KOBIETA NA ZIEMII bo wreszcie urodzilo sie moje upragnione dzieciatko! Jakim cudem moze miec w przyszlosci depresje????BURAKI!!!
  ~K358z3 /2012-05-15 09:23
 • CO ZA BZDURYYYY
  nie wiem jak można upubliczniać taki artykuł ???
  ~ewa /2012-05-15 00:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...