Informacje
 • Sojuz poświęcony i gotowy do startu

  14-05-2012 18:54 Wystrzelenie rakiety zaplanowano na godz. 05:01 we wtorek
  Sojuz poświęcony i gotowy do startu

  Rosjanie nie przewidują dalszych opóźnień

  PAP/EPA

  Wcześnie rano Sojuz TMA-04M zawiezie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trzech nowych astronautów. Start rakiety miał półtoramiesięczne opóźnienie z przyczyn technicznych. Eksperci mają nadzieję, że tym razem obejdzie się bez niespodzianek. Po ostatnich testach nie wykryto żadnych błędów.

  Start Sojuza zaplanowany jest na wtorek na godzinę 05:01 czasu polskiego. Odbędzie się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

  Rakieta zawiezie na stację kosmiczną załogę 31 ekspedycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W jej skład wchodzi dwóch rosyjskich kosmonautów: Gennady Padalka - dowódca i Sergei Revin - inżynier pokładowy oraz jeden Amerykanin: Joseph Michael Acaba, również inżynier pokładowy.

  Dziś nastąpiło poświęcenie Sojuza przez popa oraz konferencja prasowa astronautów, którzy znajdowali się za szklaną szybą, ponieważ przebyli już kwarantannę.

  Sojuz w akcji

  Rosyjskie rakiety Sojuz służą jako środek transportu między Ziemią ISS od 2003 roku. Przy stacji kosmicznej zawsze dokuje co najmniej jeden z nich, którego astronauci używają na wypadek ewakuacji w razie awarii kompleksu.

  Ekspedycja 31 dotrze do ISS dopiero dwa dni po starcie, 17 maja. Przez ten czas będzie gonić ISS, która przemieszcza się po swojej orbicie. Po zajęciu przez Sojuza odpowiedniej pozycji rozpocznie się faza automatycznego dokowania. Kosmonauci zakładają podczas niej specjalne skafandry i wykonują jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów podczas całej misji. Na ISS przywita ich stacjonująca tam załoga.

  Powrót trójki astronautów, którzy jutro zostaną wystrzeleni w kosmos, zaplanowany jest na 17 września i potrwa niecałe 3,5 godziny.

  Misja opóźniona

  Sojuz TMA-04M miał pierwotnie odlecieć 29 marca, ale ponieważ stwierdzono w nim nieszczelności modułu powrotnego kapsuły, start odłożono na maj.

   

   

   

   

   


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...