Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Nie chcesz przytyć? Dobrze się wysypiaj

  11-05-2012 15:03 Naukowcy ostrzegają przed "społecznym jetlagiem"
  Nie chcesz przytyć? Dobrze się wysypiaj

  Naukowcy radzą zadbać o sen

  fot. Shutterstock

  Niedopasowanie między naszym wewnętrznym zegarem a rytmem codziennego życia skutkuje nie tylko sennością i zmęczeniem. Naukowcy twierdzą, że przyczynia się również do... rosnącej fali otyłości. Dla zachowania szczupłej talii radzą nam zatem dobrze się wysypiać i lepiej korzystać ze światła dziennego.

  Zespół niemieckich naukowców od 10 lat bada prawidłowości związane rytmem snu i aktywności. Badacze gromadzą dane, na podstawie których stworzą mapę snu świata. Po dekadzie pracy naukowcy mają już sporą bazę dość szczegółowych informacji i pokusili się o pierwsze wnioski, opublikowane właśnie w "Current Biology".

  Dwa rozbieżne rytmy

  - Zidentyfikowaliśmy we współczesnym społeczeństwie syndrom, który do niedawna nie był rozpoznany. Dotyczy on coraz większej rozbieżności pomiędzy rytmami wyznaczanymi przez zegar fizjologiczny i zegar społeczny - powiedział Till Roenneberg z Uniwersytetu w Monachium.

  Każdy człowiek ma swój indywidualny zegar biologiczny, którego nie może dowolnie przestawić. Reguluje go głównie pojawianie się i znikanie dziennego światła, tak aby zapewnić organizmowi optymalna dawkę snu i czuwania. Jednak w nowoczesnym społeczeństwie coraz rzadziej słuchamy tego rytmu ze względu na rosnącą rozbieżność między tym, co mówi nasz zegar biologiczny a zewnętrznymi wymogami, takimi jak np. godziny pracy czy zajęć w szkole.

  Cierpimy przez "konflikt zegarów"

  - Ten "społeczny jetlag" powoduje nie tylko przewlekłą bezsenność. W jego wyniku ludzie palą więcej papierosów, częściej piją kawę i sięgają po alkohol. Teraz okazuje się, że są bardziej narażeni na nadwagę - wylicza Roenneberg. Okazuje się zatem, że życie "na czas" może być jednym z czynników prowadzących do epidemii otyłości w rozwiniętych społeczeństwach.

  Naukowcy sugerują, że te wnioski powinny być wzięte pod uwagę przy organizacji życia społecznego, np. funkcjonowania szkół czy miejsc pracy. Według nich powinniśmy lepiej korzystać z naturalnego światła dziennego - spędzać więcej czasu za dnia poza pomieszczeniami lub choćby częściej siadać przy oknie. Jeśli o tym zapominamy, nasze organizmy się rozregulowują, przez co nocą cierpimy na bezsenność, a w dzień narzekamy na zmęczenie.

  "Dobry, długi sen nie jest stratą czasu"

  - Wstawanie na dźwięk budzika to stosunkowo nowy aspekt naszego życia. Dla naszych organizmów po prostu oznacza to, że nie spaliśmy wystarczająco długo i to jest powód, dla którego jesteśmy chronicznie zmęczeni - wyjaśnia Roenneberg.

  - Dobry i wystarczająco długi sen nie jest stratą czasu, bo zapewnia lepszą wydajność w pracy i więcej zabawy w czasie wolnym - dodaje. Jak się okazuje, to także gwarancja szczuplejszej talii.

 • tylko co z tego wynika?
  Nie wątpię, że może tak być jak wykazały badania. Tylko co z tego dla nas wynika? Mamy porzucić pracę, szkołę czy inne obowiązki i zacząć się wysypiać? Można kłaść się wcześniej zamiast siedzieć przed telewizorem. Ale dla wielu to jedyny czas, żeby - jakkolwiek - pobyć z partnerem... Wymienić wagi, pośmiać się razem, chwilę nic nie robić. Może zdrowiej byłoby po pracy zjeść i pójść spać?
  ~EMi /2012-06-09 11:44
 • jak sie spi, to sie nie je
  jak sie spi, to sie nie je i dlatego sie nie tyje (tak szybko) ....
  ~Kaes /2012-05-11 17:34
 • ale bzdura
  Nie sypiam dobrze, zeby nie powiedziec , ze spie zle i mam duza niedowage. Takze znowu ktos uprawia quasi nauke.
  ~Vicky /2012-05-11 17:18
 • To jest apel naukowców
  niemieckich do Niemców. Nie do Polaków.
  Polacy są jeszcze na ogół szczupli i mają przypisaną inną rolę w zjednoczonej europie.
  ~zorro /2012-05-11 17:08
 • Serio?
  Ja nie sypiam dobrze i chudnę.
  ~nick /2012-05-11 16:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....