Informacje
 • Zmrożony tunel chroni miliony nasion

  09-05-2012 14:52 Globalny Bank Nasion na Spitsbergenie ma strategiczne znaczenie dla Ziemi
  Zmrożony tunel chroni miliony nasion

  Wejście do tunelu wydrążonego w w zboczu góry Platåfjellet

  Kontakt Meteo/Polska Stacja Polarna Hornsund

  Spitsbergen to nie tylko śnieżny krajobraz z lisami polarnymi, fokami i naukową stacją badawczą. Znajdują się tam też obiekty o strategicznym znaczeniu dla naszej planety. Jednym z nich jest Globalny Bank Nasion. W tunelu wydrążonym w skale przechowuje się 1,5 mln próbek nasion roślin jadalnych.

  Ufundowany przez norweski rząd Globalny Bank Nasion (ang. Svalbard Global Seed Vault) służy do przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata. "Jest to ich zabezpieczenie przed wszelkimi katastrofami oraz zagrożeniami wynikającymi z ich genetycznej modyfikacji. W razie potrzeby będą więc służyły do odnowy upraw" - pisze na Kontakt Meteo Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej.

  Nie jest to bank genów, ale rodzaj supermagazynu genów. Przechowywane w nim są duplikaty upraw, które mogą być wykorzystane w wypadku utraty oryginalnych zbiorów przez istniejące banki genów.

  Może pomieścić ponad 2 mld nasion

  "Liczba zgromadzonych próbek przekroczyła już 1,5 mln, co oznacza kilkaset milionów pojedynczych nasion. Wszystkie są skatalogowane i zakodowane, stworzono również stały monitoring" - informuje Wawrzyniak. W sumie bank może przechowywać 4,5 mln różnych próbek, z których każda zawiera średnio 500 nasion. Razem dałoby to zbiór 2,25 mld nasion.

  Oznacza to, że komory na Spitsbergenie mogą zabezpieczyć duplikaty wszystkich unikalnych próbek nasion, które sa obecnie przechowaywane w ponad 100 krajach na całym świecie. Znajdzie się tam także miejsce na nowe próbki, jakie zostaną zebrane w przyszłości.

  Tunel i komory w skale

  Bank ulokowano w tunelu wydrążonym w zboczu góry Platåfjellet, gdzie wieloletnia zmarzlina zapewnia ujemną temperaturę, działającą konserująco na zbiory.

  "Budynek znajduje się naprzeciwko lotniska w Longyearbyen, 130 metrów nad poziomem morza. Posiada trzy oddzielne komory na końcu 120 metrowego tunelu. Każda z nich ma 1200 metrów sześciennych (20x10x6m). Ich lokalizacja ma zapewnić stabilne warunki temperaturowe oraz zabezpieczenie przed wzrostem poziomu morza" - opisuje Tomasz Wawrzyniak.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...