Informacje
 • Kalekie bociany wydały na świat potomstwo

  09-05-2012 07:41 W naziemnych kopcach-gniazdach jaja złożyły trzy pary

  Młode bociany przyszły na świat w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Są potomstwem rezydujących w ośrodku kalekich boćków.

  Jaja w ulokowanych na ziemnych kopcach gniazdach złożyły 3 pary z kilkudziesięciu przebywających w placówce okaleczonych ptaków. Takie osobniki, według specjalistów, bardzo rzadko decydują się na potomstwo.

  Pierwsza radość w sobotę

  Pierwsze bocianie pisklę wykluło się w sobotę 5 maja. -  Jest zdrowe i pod troskliwą opieką rodziców - poinformował lekarz weterynarii ośrodka, Radosław Fedaczyński.

  Łącznie trzy pary kalekich bocianów złożyły wiosną 12 jaj.  - Pary wysiadujące karmione są wysokobiałkowym pożywieniem, a teren wokół gniazd jest dodatkowo monitorowany przed drapieżnikami - dodał weterynarz.

  Złożył jaja, bo poczuły się bezpiecznie

  - Trzy pary, które w tym roku złożyły i wysiadują jaja, mają trwale uszkodzone skrzydła, nie są w stanie latać. Takie osobniki bardzo rzadko decydują się na potomstwo - powiedział Fedaczyński.

  Bociany w obawie przed drapieżnikami, m.in. lisami i kunami, gniazda budują wysoko. Stąd niechęć okaleczonych ptaków do składania jaj.

  Weterynarz nie wyklucza, że zachowanie podopiecznych przemyskiego ośrodka może mieć związek z założeniem przed dwoma laty systemu odstraszania drapieżników, tzw. elektrycznego pastucha. - Ptaki mogły poczuć się bezpiecznie i złożyły jaja - zauważył.

  Młode zostawią rodziców i polecą do Afryki

  Trzy bociany, które wykluły się w ośrodku w ubiegłym roku, uczyły się latać, skacząc z drewnianej platformy systematycznie podnoszonej przez pracowników. Najpierw skakały, a potem odkryły, że potrafią latać. Pod koniec lata wraz z innymi bocianami odleciały do Afryki.

  Pracownicy ośrodka uważają, że i tegoroczne pisklęta już jako dorosłe osobniki, powinny pod koniec sierpnia odlecieć na południe.

  Przemyski ośrodek działa od 20 lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta - głównie z Podkarpacia, choć bywa, że również z sąsiednich województw.

   


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...