Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Stawy zamiast miejskich placów i stopień w dół co 10 minut

  08-05-2012 15:00 Ulewne deszcze i gwałtowne ochłodzenie w południowych Chinach
  Stawy zamiast miejskich placów i stopień w dół co 10 minut

  Oberwanie chmury w Chinach

  Reuters TV

  Ulewne deszcze nawiedziły minionej doby południowe prowincje Chin. Przyniosły gwałtowne ochłodzenie, nawet o 6 st. C w ciągu 60 minut. W niektórych prowincjach suma opadów wyniosła ponad 100 litrów na mkw wody. Rekord to 134 l/mkw.

  W południowych prowincjach Chin zaczęło lać w poniedziałek po południu i padało do worku rano. Opady przyczyniły się do gwałtownego spadku temperatury w całym regionie.

  Obserwatoria meteorologiczne w prowincji Anhui wprowadziły żółty alarm przeciwpowodziowy w poniedziałek po południu, informując, ze spodziewana suma opadów wyniesie 50 l wody na mkw.

  6 st. C w dół ciągu 60 min.

  Ulewne deszcze nawiedziły też miasto Jurong w prowincji Jiangsu o godzinie 18:00 czasu lokalnego, powodując spadek temperatury o 6 st. C w ciągu zaledwie 60 minut, przynosząc wytchnienie od trwającej kilka dni fali upałów.

  Natomiast suma opadów atmosferycznych wyniosła tam 30 l wody na mkw, i to między godziną 22:00 w poniedziałek a 08:00 rano we wtorek.

  2 metry wody

  Prawdziwe oberwanie chmury miało miejsce w mieście Huanggang w prowincji Hubei. Tam place zamieniły się w stawy, a ulice w rwące rzek. W niektórych miejscach woda sięgała 2 metrów. O godzinie 01:00 w nocy zanotowano tam opady w wysokości 120 l na mkw.

  Jeszcze więcej wody spadło w niektórych dzielnicach miasta Jingdezhen, w prowincji Jiangxi. Meteorolodzy odnotowali aż 134 l/mkw. Z zalanych terenów trzeba było ewakuować mieszkańców.

  Zakwitł hiacynty

  Jedynym pocieszeniem w tej hydrologicznej katastrofie były hiacynty, które bujnie zakwitły na brzegach Rzeki Perłowej w prowincji Guangdong. Kwity pokrywają teraz połowę powierzchni wody. Właśnie weszły w okres intensywnej wegetacji.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....