Informacje
 • Niebo roiło się od spadających gwiazd. Do 60 meteorów na godzinę

  05-05-2012 17:56 Materia z komety Halley'a spadała w nocy na Ziemię
  Niebo roiło się od spadających gwiazd. Do 60 meteorów na godzinę

  W nocy nastąpiło apogeum aktywności Eta Akwarydów

  NASA

  Tej nocy rój meteorów Eta Akwarydów osiągnął apogeum swojej aktywności. Niebo zaroiło się od "spadających gwiazd", powstałych z materii pochodzącej z komety Halley'a. W nocy z 5 na 6 maja miało spadać od 40 do 60 meteorów na godzinę.

  Meteory z roju Eta Akwarydów zaczęły spadać pod koniec kwietnia i mają to robić prawie cały miesiąc. Ale nie tak intensywnie jak ostatniej nocy. Na niebie można było bowiem zobaczyć od 40 do 60 meteorów na godzinę.

  Ten spektakularny świetlisty deszcz, który pojawił się w nocy na niebie, to skutek efektu "gubienia" materii przez kometę Halley'a w trakcie jej przelotu w pobliżu Słońca.

  Jest wiosna, jest deszcz meteorów

  Mieszkańcy Ziemi mogą każdej wiosny obserwować, jak meteory z roju Eta Akwarydów wpadają w atmosferę. Deszcz meteorów w tym roku swoje apogeum miał właśnie w nocy z 5 na 6 maja.

  Problem jednak w tym, że w naszych szerokościach geograficznych zaobserwowanie tego zjawiska jest bardzo trudne. Aby oglądać w pełnej krasie deszcz Eta Akwarydów, trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.

  Księżyc przyćmi gwiazdy

  Tej nocy też na niebie pojawił się też tzw. Super Księżyc. Jego tarcza była o 14 proc. większa i 30 proc. jaśniejsza niż zazwyczaj. Astronomowie z NASA zauważyli w swojej publikacji, że zjawisko może w niektórych miejscach być tak jasne, że nie zdołamy zobaczyć spadających meteorów.

  Jednak z drugiej strony naukowcy uspokajają swoich czytelników. "Nie wszystko jeszcze stracone" - napisali na oficjalnej stronie agencji kosmicznej. Według nich intensywność zjawiska pomoże je zauważyć, a do tego meteory pozostawiają po sobie jeszcze przez chwilę kolorową smugę, którą łatwo wypatrzyć lunetą.

  Idź za miasto, weź koc i lunetę

  Warto wybrać się poza miasto, gdyż sztuczne oświetlenie utrudnia obserwację nieba. Badacze z NASA zalecają zabranie ze sobą koca i lunety. Po 30 minutach nasze oczy powinny przyzwyczaić się do ciemności. Wtedy warunki do obserwacji spadającego roju meteorów powinny być najbardziej optymalne.

 • wyspa
  ksiezyc jest bardzo duzy i wyrazny ,wydaje sie ze jest tuz nad domami. troche szkoda bo mieszkam na Islandii i nocy o tej porze roku nie ma ,tylko szarowka.jest super .
  ~ona /2012-05-06 01:32
 • Chmury
  nie ma to jak zawsze jak coś ciekawego jest to są nasze ulubione chmury .....
  ~Syzyf /2012-05-06 00:32
 • rzadkie zjawiska
  Meteorytów nie widziałam ale Księżyc i owszem - nie da się go nie zauważyć bo jest w perigeum (najbliżej Ziemi) i do tego w pełni. Ostatni raz takie zjawisko wystąpiło w 2005 roku. Księżyc w takim "wydaniu" zwykle skutkuje jakimś kataklizmem typu trzęsienie ziem, tsunami, trąby powietrzne i t.p.
  ~optymistka /2012-05-05 20:51
 • Spadające
  Przy tej pogodzie to co najwyżej rój chmur można zobaczyć
  ~gli /2012-05-05 20:19
 • eta akwarydy
  najlepiej bedzie je ogladać po 02:00 na północno-wschodniej część nieba
  ~viper_XXL /2012-05-05 20:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...