Informacje
 • Nowe WTC najwyższe, ale z haczykiem

  01-05-2012 10:38 Empire State Building z iglicą wciąż królem Nowego Jorku
  Nowe WTC najwyższe, ale z haczykiem

  Nowa wieża stała się najwyższym budynkiem w mieście

  APTN, fot. Piotr Sobilo/Kontakt Meteo

  Drapacz chmur One WTC przejął w poniedziałek palmę pierwszeństwa wśród wieżowców Nowego Jorku. Empire State Building nie składa jednak broni - licząc jego wysokość z iglicą, to on wciąż góruje już nad Manhattanem. Ten stan nie zmieni się do czasu postawienia iglicy na szczycie nowego WTC. Jego budowę dokumentuje Reporter 24 Piotr Sobilo.

  One WTC, zwana wcześniej Wieżą Wolności, to jeden z czterech wieżowców z kompleksu budowanego w tzw. strefie zero, czyli miejscu dawnych dwóch wież World Trade Center zniszczonych przez terrorystów we wrześniu 2001 r.

  Budowa ruszyła w kwietniu 2006 r. Sześć lat później budynek stał się dominującym elementem krajobrazu Dolnego Manhattanu.

  "2 kwietnia Wieża nr 1 sięgnęła 100. piętra. W poniedzialek 30 kwietnia wysokością zdeklasowała Empire State Building i została jednocześnie najwyższym budynkiem Manhattanu i Nowego Jorku" -napisał na Kontakt Meteo Piotr Sobilo.

  (Prawie) najwyższy

  One WTC wysunął się na prowadzenie, ale nie bezwarunkowo. W poniedziałek stalowa konstrukcja sięgnęła 387 metrów, przewyższając o około sześć metrów taras widokowy leżącego ok. 4,8 km na północ Empire State Building.

  Jednak biorąc pod uwagę iglicę ikony Nowego Jorku, to wieżowiec wybudowany w 1931 roku wciąż jest najwyższym budynkiem w mieście. Od ziemi do samego czubka mierzy 443 metry.

  Robi wrażenie

  Wyróżniająca się w krajobrazie dzielnicy One WTC jest dobrze widoczna z różnych punktów miasta. "Robi wrażenie, gdy przebywamy w jej cieniu, jednak panorama Manhattanu z leżącego naprzeciwko Hoboken pokazuje nam rozmiar górującego budynku, zwieńczonego dwoma dźwigami" - relacjonuje Piotr Sobilo.

  Wieża ma mieć w sumie 102 piętra i sięgnąć (wliczając iglicę) 541 m, czyli 1776 stóp, co jest symboliczną liczbą nawiązującą do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Według planów ma być ukończona w 2013 r. Oprócz niej w strefie zero do 2015 r. staną jeszcze trzy wieżowce.

  Oddech konkurencji

  Szczyt One WTC zwieńczy wysoka na 124 metry iglica. Jeśli brać ją pod uwagę, będzie to najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych. Licząc jednak samą konstrukcję budynku bez masztu najwyższym pozostanie Willis Tower (dawna Sears Tower) w Chicago.

  Najwyższym budynkiem świata jest Chalifa - 828 metrów z ilglicą.

  Zobacz więcej filmów na profilu Piotra Sobilo

 • damian
  pisze głupoty
  ~ceber /2013-08-26 14:27
 • Za niskie
  tamte dwie wieże miały taką samą wysokość ( do dachu ) więc nie ch zbudują wyższą
  ~tyryryrtyr /2012-05-06 12:41
 • STOP FREEDOM
  ZBURZYĆ , JAK CHCĄ ABY NOWY JORK STAŁ SIĘ NOWYM JORKIEM NIECH ODBUDUJĄ BLIŹNIACZE WIEŻE A NIE TE G*WNO
  !!
  ~wtc2001 /2012-05-01 17:16
 • Azbest
  Poprzednie i tak były do rozbiórki, ponieważ użyto do ich budowy azbestu, potem solidnie ubezpieczone i nowy dzierżawca ledwo, co zdążył jeną ratę ubezpieczenia zapłacić, a tu bum. I się wyburzyły "same" i kaska jeszcze budowę następnych wpadła. Same dziwne zbiegi okoliczności.
  ~Damian /2012-05-01 14:50
 • Ja proponuje
  Zburzyć !!!!
  ~osama /2012-05-01 02:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...