Informacje
 • Najmokrzejszy kwiecień od 102 lat. Alarm pogodowy w 186 miejscach

  01-05-2012 11:13 Jedna ofiara śmiertelna ulew w Anglii i Walii

  Od 102 lat w Wielkiej Brytanii nie było mokrzejszego kwietnia. Woda, która zalewa przede wszystkim Anglię i Walię, jest bardzo niebezpieczna - w niedzielę pozbawiła życia mężczyznę i jego psa. Ponieważ warunki atmosferyczne się nie poprawią, na wtorek meteorolodzy z Met Office ogłosili alarmy pogodowe w 186 miejscach.

  Jak wyliczyli meteorolodzy z brytyjskiego Met Office, tak mokro w kwietniu nie było od 1910 roku. Do 29.04 spadły prawie 122 litry deszczu na metr kwadratowy. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi średnia dla tego miesiąca (69,6 l/m kw.) i prawie o 2 l więcej od poprzedniego rekordu z 2000 roku.

  Jedna ofiara śmiertelna

  Szczególnie trudny pod względem warunków pogodowych był weekend 28-29.04. Poza deszczem Brytyjczykom, a przede wszystkim mieszkańcom południowego zachodu Anglii oraz Walii, dokuczał porywisty wiatr. Jego prędkość sięgała ponad 100 km/h. Wichury powalały drzewa i zrywały linie energetyczne.

  Woda z kolei podtapiała niżej położone pola oraz drogi. W niedzielę po jednej z takich dróg w hrabstwie Hampshire próbował jechać mężczyzna wraz ze swoim psem. Zarówno kierowca, jak i zwierzę, zginęli w kompletnie zalanym samochodzie.

  Alarmy pogodowe na wtorek

  Ponieważ w najbliższym czasie nadal będzie padać, Met Office ogłosiło następne alarmy pogodowe - póki co na wtorek. Aż w 36 miejscowościach w pasie od południowego zachodu (m.in. Bristol i Plymouth), przez centrum, po północny wschód, a także we wschodniej Anglii obowiązuje bardzo wysoki stopień zagrożenia powodziowego. W kolejnych 150 ryzyko wystąpienia powodzi jest nieco mniejsze.

  We wtorek intensywnie padało m.in. w Londynie, podtapiając część ulic w centrum miasta.

 • Neologizm?
  Ten wyraz stopniuje się tylko opisowo! Douczcie się!
  ~ULA /2012-05-02 22:49
 • haha
  +1
  ~ddlike /2012-05-01 14:12
 • !
  a może: najbardziej mokry kwiecień?! co to za wyraz: najmokrzejszy ??
  ~polka /2012-05-01 12:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...