Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 24°C 25°C 15°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

  30-04-2012 14:06 Wieczorem ciekawie na niebie
  "Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

  Obserwacjom będzie sprzyjać pogodne niebo

  TVN24, fot. Shutterstock

  Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

  Regulus to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa. Znajduje się niezbyt blisko, bo w odległości około 78 lat świetlnych od Ziemi. - Ale świeci jasno i to jest właśnie okazja, żeby ją obejrzeć - zachęca Weronika Śliwa, szefowa planetarium CNK.

  Kiedy najlepiej obserwować koniunkcję? Można zacząć już po godzinie od zachodu słońca. Wystarczy znaleźć na niebie Księżyc, a potem dwa jasne światła w jego pobliżu. Jednym z nich będzie Regulus, a drugim Mars. - To będą dwa jasne punkty i będzie je wyraźnie widać - zapewnia Śliwa.

  Lew czy żelazko?

  - Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego. Jeden z tych punktów będzie taki czerwonawy w odcieniu, a drugi błękitnobiały - opowiada szefowa planetarium. Chłodna barwa Regulusa to oznaka jego wysokiej temperatury. - Ta gwiazda bardzo gorąca, ponad 10 tys. stopni temperatury powierzchni, świeci na taki biały błękit właśnie - wyjaśnia Śliwa.

  Później w nocy, kiedy zrobi się ciemniej, powinniśmy móc dostrzec cały gwiazdozbiór Lwa. - To jest dosyć zabawna sprawa, ponieważ jak testujemy w planetarium, co komu przypomina ten gwiazdozbiór, to większość osób mówi: żelazko - podpowiada Weronika Śliwa. - Ale tak naprawdę to jest taki lew leżący na przykurczonych łapach, a Regulus jest jego najjaśniejszą gwiazdą - tłumaczy.

  Będą dobrze widoczne

  Koniunkcję powinniśmy swobodnie oglądać bez żadnych przyrządów, ale żeby wyłowić zabarwienie Marsa i Regulusa, trzeba będzie się uważnie przyjrzeć. Choć niebo zwykle lepiej obserwować z daleka od łuny świateł, tym razem wyjazd za miasto nie będzie konieczny.

  - To jest ta przyjemność, że to są tak jasne obiekty, że z miasta też je zobaczymy - podkreśla szefowa planetarium. Obserwacjom powinna sprzyjać pogoda, bo synoptycy zapowiadają nocą bezchmurne niebo prawie w całej Polsce. Tylko na zachodzie i Mazurach ma się chmurzyć i przelotnie padać.

  Lornetka dobra na początek

  Tym, których dzisiejsze zjawisko zachęci do dokładniejszej obserwacji nieba i zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, Śliwa radzi na początek najprostsze rozwiązania. - Moim zdaniem warto zacząć od lornetki, dlatego że ona pozwala na zobaczenie bardzo dużej liczby zjawisk i obiektów, a jest znacznie łatwiejsza w obsłudze - wyjaśnia.

  - Teleskop, o czym nie każdy wie, pokazuje bardzo mały kawałek nieba naraz, więc po prostu problem jest taki, żeby nawet wycelować na początek w to, co się chce zobaczyć - dodaje.

  Następne spotkanie: Księżyc, Kłos i Saturn

  Już za kilka dni, 4 maja, możemy liczyć na kolejny ciekawy widok na niebie - następną potrójną koniunkcję. - Księżyc przewędruje w stronę gwiazdozbioru Panny. Będziemy widzieli Księżyc oczywiście, Saturna, który jest w Pannie, i do tego Kłos czyli po łacinie Spicę - najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Panny. Więc znów będzie takie ładne potrójne zjawisko, na pewno warte obejrzenia - zapowiada Śliwa.

  Planujecie obserwować potrójną koniunkcję? Przysyłajcie zdjęcia regulusa, Marsa i Księżyca na Kontakt Meteo i Kontakt24.

 • Gość nie wie, jak rozróżnić Wenus od innych obiektów na niebie.
  I to jest dopiero zabawne.
  ~ku1 /2012-04-30 23:01
 • KACHINA !
  Niebieska Kachina z przepowiedni indian Hopi...Poczytajcie sobie w Necie !!!
  ~bobo /2012-04-30 20:16
 • Sucharrr
  Suche to było
  ~jajjaaj /2012-04-30 20:08
 • coś zabawnego?
  myślałem, że jak coś zabawnego - to i redakcja i Pani astronom, miały na myśli coś rzeczywiście z humorem. konstelacja lwa istniała od zawsze - chyba nikt mi nie wmówi, że akurat dziś wieczorem będzie najzabawniejsza :)
  ~fly /2012-04-30 18:54
 • kosmita
  to nie mysz to surykatka
  ~kosmita /2012-04-30 18:14
 • redPL
  widzimy się wieczorkiem POza ZORZĄ?:D
  ~redPL /2012-04-30 16:57
 • :D
  hahaha rzeczywiście konstelacja myszy :D
  ~astronom /2012-04-30 16:52
 • Zabawnego?
  Zabawnego? Ale co? Bo jak sądzę mnie i wielu innych nic tu nie bawi.
  Następna sensacja dla mieszkających w mieście?
  A może meteoryt spadnie i będzie go widać np.o 21.33 ?
  Pokazujecie zdjęcia z NASA których i tak nikt z Ziemi nie zrobi.
  Może tak coś bardziej realnego? takiego coś co zwykli ludzie widzą jak spojrzą w niebo???
  ~dno /2012-04-30 16:52
 • "zobaczymy coś zabawnego"
  myślałem, że POjawi się Kim Jest Tłuk
  ~latko /2012-04-30 16:16
 • Kształt gwiazdozbioru
  a mnie ten gwiazdozbiór przypomina mysz
  ~obserwator /2012-04-30 15:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...